ATÉNY. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prišla k tvrdému záveru, že Grécko je v súčasnosti nezreformovateľné.
OECD, ktorá skúmala fungovanie vládneho aparátu a jeho kontrolu, prišla k záveru, že nemožno hovoriť o jednotlivých chybách, ale o absolútnej nefunkčnosti. Podľa autorky správy a šéfky oddelenia OECD pre hodnotenie vlád Caroline Varleyovej je to kruté zistenie.
Plánovanie "od oka"
"Po prvý raz sme chceli systematicky ukázať a dokázať, čo v správe štátu nefunguje a bráni Grécku urobiť pokrok v štrukturálnych reformách. Centrálny vládny aparát doteraz nemal kapacitu ani schopnosť presadiť veľké reformy."
Podľa OECD príčinou je, že grécky premiér a jeho ministri nemajú kontrolu skoro nad ničím, prinajmenšom kontrolujú oveľa menej, ako v iných štátoch. "Centrum vlády nemá autoritu ani kapacitu, aby kľúčovým ministerstvám vnútilo spoločnú politiku."
Správa ukázala, že grécky vládny aparát je rozdrobený a roky absolútne zbytočne míňa peniaze. Aténam podľa OECD môže pomôcť iba reforma, ktorá od základu zmení celé fungovanie vládneho aparátu.
Podľa správy grécki úradníci vzájomne nekomunikujú, výdavky sa plánujú od oka, vo všetkých oddeleniach chýbajú databanky, odbornosť a schopnosť "vytiahnuť" informácie z údajov, ak sú údaje náhodou k dispozícii.
Neexistujú analýzy dôsledkov ani žiadne kontrolné a korekčné mechanizmy, alebo ak existujú, ich kvalita je veľmi nízka, uvádza sa v správe.
Potrebná je zmena od základov
"Centrálnej správe ako celku chýbajú praktické nástroje, kultúra a schopnosť kontinuálne presadzovať a kontrolovať konštruktívnu politiku." Zákony sa navrhujú a schvaľujú v úzkom kruhu a často bez toho, aby sa uvažovalo o ich vplyve na skutočný svet, vrátane nákladov.
Experti OECD dospeli k záveru, že na sfunkčnenie vládneho aparátu nestačia jednotlivé reformné opatrenia, ale je ho treba od základu zmeniť. Navyše, premiérovi Lukasovi Papadimosovi na to nezostáva veľa času.
"Grécko má už len krátky čas, ktorý sa mu navyše kráti, na to, aby sa zmenilo a zreformovalo," uviedla Varleyová. "Zatiaľ je centrum vlády veľmi slabé."
Grécky priemysel v októbri prudko oslabil
ATÉNY. Grécka priemyselná produkcia v októbri medziročne klesla o 12,3 % po tom, ako v septembri oproti rovnakému mesiacu minulého roka oslabila o 1,7 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny ELSTAT.
Miera nezamestnanosti sa v septembri znížila na 17,5 percenta z rekordného maxima 18,4 percenta, na ktoré sa vyšplhala v predchádzajúcom mesiaci. Štatistický úrad ďalej informoval, že medziročná inflácia spotrebiteľských cien v Grécku bola v novembri na úrovni 2,9 percenta.
Zmiernila sa tak oproti októbru, kedy bola vo výške 3 percentá. Inflácia meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) bola v Grécku v novembri 2,8 percenta, čo bol tiež pokles oproti predošlému mesiacu, kedy bola 2,9 percenta.
"Veľký medziročný pokles priemyselnej výroby v októbri odzrkadľuje utlmený domáci dopyt a spomaľovanie exportu v dôsledku oslabenia podmienok v ekonomikách, ktoré sú hlavnými obchodnými partnermi," povedal Platon Monokroussos z EFG Eurobank.
"Nižšia septembrová nezamestnanosť oproti maximu 18,4 percenta, na ktoré vzrástla v predchádzajúcom mesiaci, je trochu záhadou, hoci do úvahy treba zobrať aj to, že údaje o nezamestnanosti nie sú sezónne upravené," dodal Monokroussos.
SITA