BRATISLAVA. "Tento vývoj možno korigovať, nie však vyriešiť, presunom rozpočtovej rezervy vo výške 50 mil. eur do zdravotníctva," tvrdí prezidentka združenia Katarína Kafková.
Podľa odhadu Ministerstva financií SR, ktorý je súčasťou schváleného rozpočtu verejnej správy pre rok 2012, budúcoročná zamestnanosť klesne o 0,2 % a priemerná mzda v hospodárstve narastie o 3,4 %. Zdravotné poisťovne by tak mali k dispozícii 3,68 mld. eur. V porovnaní s rokom 2011 je to viac o 0,6 %, teda o 22 mil. eur.
"ZZP volí osvedčený konzervatívnejší odhad. Skôr počítame s tým, že zamestnanosť klesne približne o 0,5 % a priemerná mzda v hospodárstve stúpne nanajvýš o 2 %. ZZP preto očakáva stagnáciu zdrojov,“ dodala Kafková. Celkovo by mali mať zdravotné poisťovne podľa nej budúci rok k dispozícii 3,65 mld. eur.
Existujú však aj pesimistickejšie prognózy, napríklad od Európskej komisie alebo niektorých bánk. Tie predpovedajú Slovensku v roku 2012 oveľa horšie vyhliadky, čo by znamenalo medziročný pokles zdrojov o desiatky miliónov eur.
Tomuto vývoju sa podľa združenia budú musieť prispôsobiť aj náklady zdravotných poisťovní. "Jedným z riešení ako tento vývoj aspoň korigovať, nie vyriešiť, je presun rozpočtovej rezervy vo výške 50 mil. eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa do verejného zdravotného poistenia. Sadzba poistného za poistencov štátu by tak neklesla na 4 %, ale na 4,16 %," navrhuje ZZP. V tomto roku platí štát za svojich poistencov 4,32 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov.