BRATISLAVA. Vláda tento návrh odôvodňovala tým, že dohovor je zastaraný a krajiny, ktoré sa do neho zapojili, ho už nedodržiavajú.
Pôvodne mal dohovor podpísaný v júli 1890 v Bruseli a následný protokol z decembra 1949 slúžiť na čo najrýchlejšie a najpresnejšie uverejňovanie colných sadzieb zúčastnených štátov a ich zmeny.
"Text dohovoru z roku 1890 a protokolu z roku 1949 je vzhľadom na jeho dávne prijatie v zásadne odlišných podmienkach obchodovania zastaraný. Súčasný medzinárodný obchod a výmena tovaru sa uskutočňuje na základe aktuálnych medzinárodných dohovorov a dohôd,“ konštatuje sa v návrhu na ukončenie platnosti dohovoru, ktorý parlament schválil. V rámci Európskej únie sa totiž colné sadzby uverejňujú v spoločnom colnom sadzobníku, ktorý sa vydáva každoročne.
"Vzhľadom na skutočnosť, že ustanovenia dohovoru a protokolu sa už neuplatňujú, mnohé krajiny ako zmluvné strany ukončujú platnosť tohto dohovoru a protokolu. Z členských krajín Európskej únie ukončilo platnosť dohovoru a protokolu už 16 štátov,“ uvádza sa v materiáli. Vykonanie obvyklých formálnych úkonov súvisiacich s ukončením platnosti dohovoru a protokolu zabezpečí Ministerstvo financií Slovenskej republiky v súčinnosti s Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky podľa vnútroštátnych právnych predpisov.