Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Dlhová kríza rozdelila Európsku úniu. Po deviatich hodinách nočných rokovaní sa v piatok o piatej ráno musela nemecká kancelárka Angela Merkelová zmieriť s tým, že do záchrany spoločnej meny nepôjde všetkých 27 krajín Európskej únie a že sa rozpočtová disciplína nebude presadzovať cez zmenu Lisabonskej zmluvy.
Nadránom tak vznikla fiškálna únia s 23 členskými štátmi.
Briti sa zaťali
Vinu za neúspech politici pripisujú Britom. Premiér David Cameron pred summitom sľuboval, že bude bojovať ako buldog a už to nepustil.
Za súhlas so zmenou Lisabonskej zmluvy požadoval právo veta pri regulácii finančných trhov. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy to označil za "neakceptovateľné".
Pri budúcich dôležitých rozhodnutiach tak nebude pri stole sedieť Británia a zrejme ani Maďarsko.
Premiér Viktor Orbán sa na summite odmietol pripojiť, neskoršie správy hovorili, že posledné slovo bude mať maďarský parlament.
Podľa niektorých zdrojov to ešte nie je definitívne nie zo strany Budapešti. Rozhodujú sa ešte Švédi a Česi, ktorí potrebujú rozhodnutie konzultovať doma.
"Bolo to tvrdé rozhodnutie, ale správne. To, čo nám ponúkali nebolo v záujme Veľkej Británie," povedal Cameron v Bruseli. Británia a Dánsko sú jediné dve krajiny únie, ktoré majú výnimku z povinnosti vstúpiť do eurozóny.
Radičová: Museli sme konať rýchlo
Podľa slovenskej premiérky by bola lepšia dohoda všetkých 27 štátov. "Bola by však katastrofa, ak by sme rýchlo nezačali prijímať potrebné opatrenia ," dodala k dohode 23 krajín.
Dobrá správa je, že sedemnásť štátov eurozóny, vrátane Slovenska, plus Poľsko, Bulharsko, Dánsko, Litva, Lotyšsko a Rumunsko sprísnia kontrolu rozpočtov, zavedú automatické sankcie, ak krajina nedodrží 3-percentný deficit HDP a zavedú do národných ústav dlhovú brzdu.
Nepôjde to cez zmenu Lisabonskej zmluvy, ale cez novú, medzivládnu zmluvu, na ktorej sa štáty dohodnú do marca. Ostatné krajiny sa k dohode môžu v budúcnosti pripojiť.
"Oceňujem, že boli veľmi striktne a prísne nastavené pravidlá, ktoré sa týkajú rozpočtovej disciplíny. Dokonca tak pevne a striktne, že sa dohadovali už mechanizmy vymáhateľnosti dodržiavania prísnych rozpočtových pravidiel, bez možností ústupkov," povedala premiérka Iveta Radičová na tlačovej konferencii.
Právo veta zostáva
Kancelárka Merkelová hovorí o veľmi dobrom výsledku. "Každý vo svete vidí, že sme sa z chýb minulosti poučili," povedala.
Európski lídri sa dohodli, že trvalý euroval začne platiť o rok skôr, teda v júli 2012. Právo veta ostáva, s čím malo okrem Slovenska problém aj Fínsko.
Ak však pôjde o záchranu eura a nastane mimoriadna situácia, sme pripravení veto zrušiť, povedala Radičová.
Trhy s výsledkom celkom spokojné nie sú - z Bruselu im politici odkázali, že nebudú žiadne spoločné bondy ani neobmedzené nakupovanie dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky.