SME

Minúta po minúte: Summit sa skončil, Británia zostala izolovaná

Sedemnásť krajín eurozóny a ďalších 9 krajín únie je za väčšiu integráciu, na strane Británie neostal nik.

Britský premiér Camerom a Herman Van Rompuy.Britský premiér Camerom a Herman Van Rompuy. (Zdroj: SITA/AP)

18:19 Riziko, že Británia môže byť po nesúhlase s dohodou o zmene rozpočtových pravidiel v budúcnosti mimo kľúčových rozhodovaní únie, britského premiéra Davida Camerona "nedesí".

"Určite ma nevydesilo, že niekedy v budúcnosti nemusíme byť súčasťou určitých záležitostí. A či je lepšie, že sme mimo eurozóny? Na to môžte vziať jed, že áno," povedal Cameron v Bruseli v rozhovore pre BBC.

"Samotné členstvo v Európskej únii je pre Britániu dobrá vec," dodal s tým, že krajina je stále súčasťou jednotného trhu, čo jej zaručuje bezproblémový prístup. Zároveň odmietol obavy, že vplyv Británie v únii môže výrazne klesnúť v dôsledku jeho najnovšieho kroku.

SkryťVypnúť reklamu

17:14 Slovenská premiérka Iveta Radičová po ukončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli uviedla, že to bola cesta od politickej dohody ku fiškálnej dohode.

"Podarilo sa nám uzavrieť fiškálnu dohodu. Prečo je to dôležité? Jedinou odpoveďou na súčasnú krízu je fiškálna dohoda jednotlivých krajín zameraná na dodržiavanie dohodnutých pravidiel a zároveň na mechanizmus, ako vynucovať tieto pravidlá," povedala Radičová na stretnutí s novinármi

17:01 Výnosy z desaťročných talianskych vládnych dlhopisov opäť vzrástli smerom k neudržateľnej úrovni a dostali sa až na hranicu 6,74 %. Neskôr ustúpili a oproti predošlému dňu boli vyššie o 10 bázických bodov na úrovni 6,62 %.

Výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov vzrástli už počas ranného obchodovania, kedy sa dostali na úroveň 6,65 %. Výnosy z dvojročných cenných papierov Talianska však klesli o 9,5 bázického bodu na 6,39 %. Obchodníci uviedli, že zasiahla Európska centrálna banka a nakupuje dlhopisy na sekundárnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

15:45 Britský premiér David Cameron vyrokoval Británii izoláciu v rámci Európskej únie. Uviedol, že Británia odmieta obetovať svoju suverenitu, aby zachránila euro. Preto zostáva mimo dohody 23 krajín únie o sprísnení rozpočtových pravidiel, píše agentúra Bloomberg.

15:28 Podľa magazínu Spiegel nie je dohoda na summite víťazstvom ani pre nemeckú kancelárku a francúzskeho prezidenta. Trhy podľa neho zaujíma len posilnenie záchranného fondu a úloha, ktorú v riešení krízy zohrá Európska centrálna banka. "V tomto bode európski lídri dosiahli len malý pokrok," píše Spiegel.

14:53 Šesť krajín, ktoré nemajú euro, no avizovali, že sa chcú pripojiť k dohode eurozóny podľa diplomatov svoje rozhodnutie ešte zvážia, píše server lidovky.cz. Rumunsko, Bulharsko, Dánsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko chcú podľa diplomatických zdrojov pripojenie k dohode konzultovať s národnými parlamentmi.

SkryťVypnúť reklamu

14:35 Deväť krajín Európskej únie je pripravených pripojiť sa k 17 členom eurozóny a podporiť medzivládnu zmluvu pre hlbšiu fiškálnu úniu. Vyplýva to v piatok z nového návrhu záverov summitu EÚ v Bruseli.

Rozhodnutie očividne izoluje Britániu, ktorá nesúhlasí so zmenou zmluvy o EÚ ako jediná z desiatich nečlenských krajín eurozóny.

"Hlavy štátov a vlád Bulharska, Českej republiky, Dánska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska a Švédska naznačili možnosť účasti na tomto procese po konzultácii so svojimi parlamentmi, kde to bude potrebné," uvádza sa v návrhu záverov.

Čo presne sa dohodlo v Bruseli? - kliknite

14:06 Írsko pravdepodobne bude musieť o vytváraní fiškálnej únie v eurozóne uskutočniť referendum. Konštatovala to v piatok írska ministerka pre európske záležitosti Lucinda Creightonová. "Povedala by som, že pravdepodobnosť je 50 ku 50. V najbližších týždňoch budeme skúmať detaily," povedala Creightonová pre agentúru Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

13:44 Magazín The Economist napísal, že pre Francúzsko a Nemecko je dohoda "slávne politické víťazstvo". Pre Britov však výhody odmietnutia dohody podľa neho nie sú jasné. "Cameron možno urobil veľkú chybu, čo sa týka dlhodobých záujmov Británie. No aspoň ho nikto nemôže obviňovať, že sa vráti z Bruselu s príkazom, čo má robiť," napísal Economist.

13:27 Právo veta ostáva, s čím malo okrem Slovenska problém aj Fínsko. Ak však pôjde o záchranu eura a nastane mimoriadna situácia, sme pripravení veto zrušiť, povedala premiérka Iveta Radičová.

"Oceňujem, že boli veľmi striktne a prísne nastavené pravidlá, ktoré sa týkajú rozpočtovej disciplíny. Dokonca tak pevne a striktne, že sa dohadovali už mechanizmy vymáhateľnosti dodržiavania prísnych rozpočtových pravidiel, bez možností ústupkov," povedala premiérka Iveta Radičová na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

"Vítam i plnú dohodu na mechanizme automatických sankcií a aj na procedúre rozhodovania o tomto mechanizme, pretože nie je možné, aby jedna konkrétna krajina vetovala systém automatických sankcií. Bolo by to absurdné," dodala.

Záznam z tlačoviek Sarkozyho, Camerona a iných nájdete tu - kliknite

13:05 Maďarská ministerka pre európske záležitosti povedala pre BBC, že maďarská vláda je ochotná podpísať medzivládnu dohodu, ktorú schválili krajiny eurozóny. Enikó Gyoriová poprela, že by ju Maďarsko odmietlo podpísať, ako povedal francúzsky prezident Sarkozy. Dodala, že Británia je jedinou krajinou, ktorá vylúčila podpísanie dohody.

12:22 Členské štáty eurozóny sa dohodli, že trvalý Európsky stabilizačný mechanizmus (trvalý euroval) začne fungovať už v júli budúceho roku. Pôvodne to malo byť o rok neskôr. Návrh Francúzska na vydanie bankovej licencie trvalému eurovalu lídri nepodporili.

SkryťVypnúť reklamu

"Dohodli sme sa, že urýchlime zavedenie záchranného fondu ESM. Mal by nadobudnúť účinnosť v júli 2012,“ povedal v piatok ráno stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

12:11 Lídri Európskej únie ustúpili od požiadavky, aby sa súkromní investori v budúcnosti podieľali na záchrane zadlžených štátov. Túto myšlienku pôvodne tvrdo presadzovalo Nemecko. Nakoniec však bolo nútené ustúpiť, keďže to len zvýšilo strach investorov a prehĺbilo finančnú krízu v eurozóne.

11:50 Spoločná európska mena dnes oslabila na úroveň 1,33 dolára za euro. Výnosy z dlhopisov krajín eurozóny po summite mierne stúpli, európske akcie na začiatku obchodovania len mierne posilnili.

11:32 Nicolas Sarkozy po summite povedal: "Tento summit vojde do histórie... Uprednostňovali sme schválenie reformy kľúčových dohôd všetkými 27 krajinami. Nebolo to však možné pre pozíciu našich britských priateľov. Stane sa tak preto prostredníctvom medzivládnej dohody medzi 17 krajinami, ktorá bude otvorená aj pre ďalších."

SkryťVypnúť reklamu

11:10 Britský premiér Cameron si myslí, že "rozhodnutia, ktoré sa prijali, pramenia z jednej veci - faktu existencie jednotnej meny v Európe, eura. Británie sa netýka a preto zostane mimo."

Dohoda s MMF10:26 Štáty Európskej únie poskytnú cez svoje centrálne banky Medzinárodnému menovému fondu bilaterálne úvery až do výšky 200 miliárd eur, z ktorých 150 miliárd eur poputuje od krajín eurozóny. Dohodli sa na tom v noci na piatok lídri na summite EÚ.

"Výsledok rokovaní nás veľmi teší,“ povedala šéfka MMF Christine Lagardeová pri svojom odchode zo summitu. Tesne pred začatím summitu nemenovaný zdroj povedal, že centrálne banky EÚ poskytnú MMF bilaterálne úvery s cieľom navýšenia prostriedkov fondu.

10:19 Srbsko dostane štatút kandidátskej krajiny najskôr v marci 2012. Také je rozhodnutie, ktoré dnes majú podpísať európski lídri. Srbsko malo štatút dostať na dnešnom summite, proti však bolo Nemecko, ktoré žiada väší pokrok pri spolupráci s Kosovom. Slovensko podporovalo čo najskoršie udelenie štatútu.

SkryťVypnúť reklamu

10:07 Európska únia vzala na vedomie nesúhlas Fínska so zavedením väčšinového hlasovania v rámci Európskeho stabilizačného mechanizmu. Vyhlásila to fínska ministerka financií Jutta Urpilainenová. "Ostatné krajiny teraz vedia, že pre nás nie je možné postupovať na základe väčšinového hlasovania,“ povedala ministerka.

Výbor fínskeho parlamentu vo štvrtok konštatoval, že zmenu princípu jednomyseľného rozhodovania v EÚ by musel schváliť domáci zákonodarný zbor dvojtretinovou väčšinou.

Zelená pre Chorvátov9:50 Chorvátsko podpísalo prístup do Európskej únie. Od júla 2013 bude počet členov EÚ opäť párny, keď vďaka Chorvátsku bude mať únia už 28 členov.

9:29 Česká republika sa pravdepodobne rovnako ako Veľká Británia, Maďarsko a Švédsko nebude podieľať na zmenách zmluvy o Európskej únii, a teda ani na sprísnení fiškálnej disciplíny. Povedal to český premiér Petr Nečas, ktorého v piatok ráno citoval Český rozhlas.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér všetko ešte zváži, ale zatiaľ sa Česko k záväzku výrazne pritvrdiť pravidlá pre hospodárenie štátov eurozóny nepripojí. "Česko však môže svoju účasť prehodnotiť, čo ale nie je príliš pravdepodobné," povedal český premiér.

Nemecký Volkswagen možno teraz nemá dôvod prepúšťať svojich slovenských zamestnancov, ale možno už v noci z nedele na pondelok sa dozvieme, či to ešte platí.

Čítajte komentár >>

9:11 Britská tlač upozorňuje, že premiér David Cameron bude označený za vinníka neprijatia reformných zmien vo fungovaní únie.

Podľa denníka Guardian sa Sarkozy za pomoci Nemecka snaží Camerona "izolovať". Daily Telegraph píše o citeľne veľkej nevraživosť Paríža voči Londýnu.

The Times hovorí o "voľbe zla" medzi odchodom Grécka z eurozóny a prevzatím kontroly nad jeho rozpočtom. "Euro sa ukázalo ako najväčší omyl ekonomickej politiky od zlatého štandardu," dodáva Times v odkaze na základné pravidlo menového systému, kde štandardným ekonomickým meradlom je zlato.

SkryťVypnúť reklamu

Daily Mirror ako je jeden z mála britských denníkov Cameronov euroskeptický postoj kritizuje a označuje ho za "slabého premiéra".

Podľa Mirroru však musí aj on uznať, že silná spoločná európska mena je aj v britskom záujme.

Denník Independent zase Camerona zobrazuje mávajúceho bielou vlajkou, ku ktorému sa blíži vzducholoď s tvárou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Výnimky, ktoré požadoval David Cameron pre Britániu, označil Sarkozy za neprijateľné.

FOTO - SITA/AP

8:26 Britský premiér David Cameron v piatok ráno potvrdil, že si za svojim rozhodnutím zablokovať zmeny v zmluve o EÚ stojí. Podľa jeho slov bolo odmietnutie nemecko-francúzskych návrhov bez dodatočných záruk pre Londýn nevyhnutné a je preto "lepšie zostať mimo".

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy však označil požadované výnimky pre Spojené kráľovstvo za "neprijateľné".

"Samozrejme, že chceme, aby si krajiny eurozóny riešili vlastné problémy, no mali by sme to umožniť iba v rámci zmluvy o Európskej únii a ak bude zachovaná ochrana jednotného trhu a ďalších kľúčových britských záujmov," povedal Cameron.

Cameron zmeny podporiť podľa vlastných slov ani nemohol, keďže by aj tak stroskotali v britskom parlamente.

6.02 Po deviatich hodinách nočných rokovaní opustili rokovania Briti a Maďari, Švédi a Česi sa musia poradiť doma. Zachraňovať euro bude 23 krajín, vrátane Slovenska, píše Miriam Zsilleová z Bruselu.



Lídri sa dohodli na sankciách, ale nie na zmene zmluvy1.37 Európski lídri sa po niekoľkohodinových rokovaniach dohodli na zavedení dlhovej brzdy do ústav národných štátov i na automatických sankciách pre krajiny, ktoré prekročia 3-percentný deficit HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa bruselských diplomatov, ktoré cituje Financial Times Deutschland, však stále riešia, ako tieto zmeny uzákonia, či bude potrebná zmena Lisabonskej zmluvy alebo nová zmluva medzi 17 štátmi eurozóny. Zhodu 27 členských štátov ohrozuje postoj Veľkej Británie.

0:02 Pracovná večera európskych lídrov mala skončiť pred dvoma hodinami. Na otázku, kedy sa skončia rokovania, nevie v Bruseli odpovedať nikto. Čakajú členovia delegácií i stovky novinárov v tlačovom centre.

Najväčší spor má zatiaľ na konte Veľká Británia, premiér David Cameron žiada za súhlas so zmenou Lisabonskej zmluvy právo veta pri rozhodovaniach o regulácii finančných trhoch. Po 45-minútovej separátnej schôdzke Camerona s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou šance na dohodu všetkých 27 členov Európskej únie klesli.

SkryťVypnúť reklamu

Britov podporil aj švédsky premiér Fredrik Reinfeldt, ktorý považuje zmenu Lisabonskej zmluvy za zdĺhavú. Posledné informácie hovorili o dvojfázovej zmene Lisabonu, najprv malé úpravy bez zdĺhavej ratifikácia a väčšie zmeny neskôr. Nemci to označili za typický bruselský trik.

V ďalšej citlivej otázke – zrušenie práva veta pri rozhodovaní v trvalom eurovale, sú zatiaľ proti Slovensko a Fínsko. „Chceme počuť argumenty, prečo k tej zmene musí prísť,“ povedal stály predstaviteľ pri EÚ Ivan Korčok.

Eurosummit

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 970
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 828
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 130
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 120
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 650
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 235
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 837
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 759
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 083
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 820
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 110
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Množstvo Slovincov dochádza za prácou do zahraničia, väčšina do Rakúska.


TASR

Šéf komory exekútorov vyzdvihol sociálne prínosy pre najslabšie skupiny,


TASR 1
Americký prezident Donald Trump.

Platforma sa má odpojiť od ByteDance, inak jej hrozí v USA zákaz.


SITA 1
Fotovoltaické moduly v bavorskom Ansbachu.

Väčšina z inštalácií je na strechách a fasádach budov a priemyselných stavieb.


TASR 5
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 759
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 083
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 820
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 110
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu