BRATISLAVA. Lekárom však zároveň zostane možnosť uviesť na recept aj názov konkrétneho lieku. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) očakáva od tejto zmeny výrazné zníženie objemu prostriedkov, ktoré pacienti za lieky doplácajú.
"Ide o významnú zmenu, ktorá bude prínosom pre pacientov, ktorí budú za lieky platiť menej zhruba až o 48 mil. eur," povedala na piatkovej tlačovej konferencii generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky MZ Michaela Cesnaková. Ako dodala, pacienti v súčasnosti platia na doplatkoch približne o 30 % viac ako by museli, ak by im boli predpisované lacnejšie lieky.
Nové opatrenie, ktoré do praxe zavádza nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, sa vzťahuje na 2 655 liekov, ktoré sú plne alebo čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. Ministerstvo zdravotníctva podľa Cesnakovej zatiaľ neeviduje výraznejšie problémy s novými pravidlami pri predpisovaní liekov. "Stretávame sa skôr s otázkami lekárnikov, ako majú postupovať, keď je zle vypísaný recept a lekári sa zase pýtajú, ako recepty správne vypísať," konštatovala Cesnaková.
Lekár je po novom zodpovedný za správne predpísanie účinnej látky, cesty podania, liekovej formy lieku ako aj veľkosti a počtu dávok. Zároveň však môže zakázať výdaj náhradného lieku, ak je pre pacienta z medicínskych dôvodov nevhodný. Tieto dôvody je však povinný zaznamenať do zdravotnej dokumentácie pacienta. O tom, aký liek napokon pacient dostane, sa lekár dozvie minimálne v mesačných intervaloch od zdravotnej poisťovne.
Lekár nesmie taktiež určovať lekáreň, v ktorej si má pacient vybrať lieky. "Ak bude lekár naďalej predpisovať lieky uvedením ich názvu, nezaznamená do zdravotnej dokumentácie pacienta dôvod zákazu výdaja náhradného lieku, alebo ak určí lekáreň, v ktorej si má vybrať predpísaný liek, považuje sa takýto postup za porušenie zákona a lekárovi sa udelí pokuta," informovala Cesnaková. Sankcie udeľuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv a pohybujú sa v rozpätí od 300 eur až do 35 tis. eur.
Za to, či je vydaný správny liek a za to, či je tento liek dobrý a kvalitný, už zodpovedá lekárnik alebo výrobca. Lekárnik má taktiež povinnosť informovať pacienta o cenách všetkých náhradných generických liekov aj o výške doplatkov a ak pacient nepožiada o iný, vydá najlacnejší dostupný liek.
Návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR koncom marca tohto roku. V rámci pripomienkového konania k nemu prišlo viac ako tisíc pripomienok, z toho vyše 400 zásadných. Slovenská lekárnická komora vyzvala na jeho stiahnutie najprv predsedníčku vlády Ivetu Radičovú, neskôr poslancov. Parlament zákon schválil v polovici septembra. Lekárnici stále tvrdia, že predstavuje hazard so zdravím, pričom ohrozí kvalitu odbornej starostlivosti a bezpečnosť pacienta.