1. Čo sa presne dohodlo?
Sedemnásť krajín eurozóny, vrátane Slovenska plus šesť (Poľsko, Bulharsko, Rumunsko, Dánsko, Litva, Lotyšsko), vytvoria fiškálnu úniu, v ktorej sa budú prísne kontrolovať rozpočty. Krajiny prijmú dlhovú brzdu a pri prekročení 3-percentného deficitu prídu automatické sankcie, ktoré môže zastaviť len kvalifikovaná väčšina.
Trvalý euroval bude platiť od júla 2012, nedostane však bankovú licenciu, čo by mu umožňovalo neobmedzene si požičiavať peniaze z Európskej centrálnej banky. Pri rozhodovaní v rámci trvalého eurovalu zatiaľ zostáva právo veta.
2. Prečo Cameron neustúpil?
Britský premiér David Cameron by doma ústupky Bruselu neobhájil. Pred cestou do Bruselu sľúbil, že neodsúhlasí žiadne reformy, ktoré by išli proti britským záujmom. Nesúhlasil so zmenami Lisabonskej zmluvy, ani s daňou z finančných transakcií, ktorá by poškodila finančné centrum Londýn.
3. Je to úspech pre Merkelovú?
Áno aj nie. Presadila fiškálnu úniu, nebude však platiť pre všetkých 27, ale zatiaľ len pre 23 štátov. Presadila, že nebudú spoločné eurobondy. Prehra je podľa nemeckých médií prísľub Bruselu, že v budúcnosti sa už banky nebudú podieľať na pomoci ako v prípade Grécka. Merkelová tvrdo bojovala za účasť bankového sektora.
4. Prečo je to historické rozhodnutie?
V centrálnych otázkach sa Európska únia rozdelila - na fiškálnu úniu a zvyšok. Je ešte ťažké odhadnúť, ako to jej fungovanie poznačí v praxi. Cameron už pohrozil, že by eurozóna nemala využívať európske inštitúcie, ktoré patria len Európskej únii. Sporov bude pribúdať.