BRATISLAVA. Štát zrejme nebude predávať voľné frekvencie cez aukcie, ako je to bežné v západnej Európe. Kým v Čechách umožní aukcie tento týždeň prijatá novela, u nás podobný návrh poslanca KDH Antona Marcinčina neprešiel.
Novelu nepodporilo 123 zo 144 hlasujúcich poslancov. Okrem Smeru nehlasovala ani veľká časť pravice. Napríklad z liberálov hlasoval za len Martin Poliačik. Návrh nepodporil ani klub SDKÚ.
Za neprijatím vidí politiku
Marcinčin si odmietnutie návrhu nevie vysvetliť. Pred hlasovaním sa vraj objavili hlasy, že návrh má negatívny dosah na rozpočet. „Viacerí sme sa pousmiali, že nie na štátny, ale na rozpočet niektorej zo strán,“ vraví.
Ondrej Matej (SDKÚ) sa síce pod návrh podpísal, nakoniec zaň nehlasoval. V návrhu vraj boli chyby, ktoré by znefunkčnili zákon o účtovníctve. „Aukcie podporujeme,“ tvrdí Matej.
Čo by priniesla novela KDH
povinné aukcie frekvencií , čo by platilo už na predaj frekvencií pre siete štvrtej generácie začiatkom budúceho roka,ministerstvo by mohlo konzultovať regulačné opatrenia s teleúradom,firma Towercom by mala povinnosť ponúkať televíziám férové podmienky šírenia ich signálu,Telekomunikačný úrad by nemusel poskytovať informácie o prebiehajúcich súťažiach o frekvencie.
Na presadenie novely zrejme už nebude čas, Marcinčin sa ju pokúsi ešte pripojiť k inému súvisiacemu zákonu na poslednej schôdzi parlamentu.
Teleúrad chce frekvencie na siete štvrtej generácie prideľovať aj bez aukcií. Tender na ne by sa mal uskutočniť v prvom štvrťroku budúceho roku.
Zväčša dobrý návrh
Novelu telekomunikačného zákona podľa Marcinčina pripravilo ministerstvo dopravy. Okrem aukcií navrhlo aj ďalšie užitočné nápady.
Napríklad by sa posilnilo postavenie teleúradu k firme Towercom, ktorá má dnes monopol na digitálne televízne vysielanie.
Návrh zdôraznil povinnosť Towercomu „ponúkať všetkým vysielateľom spravodlivé, primerané a nediskriminačné“ podmienky šírenia ich signálu.
Ministerstvu by návrh priniesol viac právomoci voči voči Telekomunikačnému úradu, ľudia na ministerstvo dopravy by mohli s úradom konzultovať regulačné opatrenia.
Mohli by zatajiť informácie
Prijatie novely by však znamenalo aj možnosť, že by teleúrad začal legálne zatajovať informácie o frekvenčných tendroch. Verejnosť by sa tak až do ich konca nemusela dozvedieť, akí účastníci sa o kmitočty hlásia alebo koľko za ne ponúkajú.
„Úrad neposkytuje informácie o výberovom konaní až do jeho ukončenia, aby sa zabránilo zmareniu účelu konania,“ píše sa v návrhu.
Práve toto ustanovenie zarazilo bývalého šéfa teleúradu Branislava Máčaja. Novela v tomto bode podľa neho rieši problém, ktorý neexistuje. „Navrhovateľ by mal ukázať na nejaký konkrétny prípad z praxe, kde prišlo zverejnením informácií k zmareniu výberového konania, pretože ja o ňom neviem.“
„Neviem si ani dosť dobre predstaviť, akým spôsobom by mohlo byť marené výberové konanie,“ hovorí. Máčaj by naopak rozšíril informačnú povinnosť úradu.
Marcincin_el_kom