BRATISLAVA. Výstavba bytov na Slovensku sa výrazne spomaľuje. Oproti roku 2008 počet začatých bytov klesol o polovicu.
Dôvodom je rastúca nervozita z dlhovej krízy v eurozóne a prebytok voľných bytov na trhu. Len v Bratislave je podľa Martina Lazíka z Národnej asociácie realitných kancelárií nepredaných asi 12tisíc bytov.
Bankám sa v súčasnosti zvyšuje riziko a pri úverovaní sú opatrnejšie.
Ťažšie podmienky
„Podmienky pre developerov sú horšie ako pred pár rokmi. Úver sa schvaľuje podstatne dlhšie,“ hovorí Linda Prelovská zo spoločnosti Cresco Group, ktorá na okraji Petržalky stavia bytový komplex Slnečnice.
Developeri prežívajú najťažšie časy od roku 2009, keď sa podmienky pri úveroch pre finančnú krízu sprísnili. „Zrejme je len otázkou času, kedy príde aj druhá vlna,“ prezrádza Roman Karabelli zo spoločnosti HB Reavis.
Pred krízou developerovi stačil pekný pozemok a zaujímavý projekt a banka mu bola schopná financovať 80 až 90 percent nákladov.
„Dnes musí developer vložiť až 50 percent vlastných zdrojov a dokladovať 40 až 50percentný predpredaj,“ hovorí Karabelli s tým, že sa takto prečisťuje realitný trh. „Na trhu sa sťažujú podmienky hlavne menším developerom, ktorí často zaniknú,“ hovorí Lazík.
Developerské projekty stavala ešte nedávno aj firma RR Invest z Bratislavy. „Museli sme ukončiť činnosť rezidenčných projektov. V našom prípade neboli problémy s financovaním, ale s nízkym záujmom o byty,“ povedal šéf firmy Rajmund Rovňánek.
Kríza hrá do karát hlavne veľkým a etablovaným spoločnostiam. Menší hráči totiž majú nakúpené pozemky pre projekt zvyčajne na úvery, a keď im banka počas krízy obmedzí financovanie, pozemkov sa musia zbaviť. „Aj my sme sa takýmto nákupom dostali k hotovým projektom so všetkými povoleniami,“ tvrdí Karabelli.
Opatrné banky
Slovenské banky priznávajú, že úvery sprísňujú už od roku 2009 a púšťajú sa len do „istých“ projektov.
„Sú to projekty, kde je silný trhový dopyt a developerom je skúsená spoločnosť, s ktorou máme aj predchádzajúcu dobrú skúsenosť,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Banka tiež požaduje spoluúčasť developera, ktorý musí zaplatiť z vlastného vrecka 40 percent nákladov.
Momentálne sú v bankách najpriechodnejšie projekty, ktoré ponúkajú malometrážne byty. „Vracia sa trend z čias socializmu, keď je najvyšší dopyt po dvojizbových bytoch s rozmermi okolo 60 až 70 štvorcových metrov,“ tvrdí Lazík.
Podľa hovorcu Tatra banky Borisa Gandela blížiaca sa recesia biznis úplne nezastaví, ale zrejme zníži jeho objem z terajšej úrovne.
Niektoré západoeurópske banky už pristupujú ku krízovým scenárom. Nemecká banka Eurohypo, ktorá je súčasťou Commerzbank, stopla financovanie všetkých nových projektov do polovice budúceho roku.
Na neobmedzený čas dala červenú úverom aj francúzska Société Générale.
Dôvodom sú neisté vyhliadky na budúci rok. Navyše do júna musia zvýšiť kapitál, aby splnili zákonné limity.