Meradlom úspechu summitu môže byť na budúci týždeň rozhodnutie agentúry S&P, či začne znižovať ratingy krajinám eurozóny.
BRATISLAVA. Od stretnutia európskych lídrov v Bruseli sa čakalo, že nájdu odpoveď napríklad na otázku, ako pomôcť Taliansku a Španielsku, ak by začali mať veľmi vážne problémy.
No najlepšie na otázku, ako presvedčiť dlhopisových investorov, aby verili európskym vládam a kupovali ich dlhopisy.
„Dosiahli sme to, čo považujeme za správne a korektné pre euro,“ hodnotila včera po rokovaniach nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Vyčkávanie
Euro sa v piatok oproti doláru mierne posilnilo a okolo jedného percenta rástli európske akcie. V pluse začali včerajšie obchodovanie aj americké burzy.
Komentáre to neopisovali ako signál o spokojnosti trhov, ale skôr toho, že vstrebávajú informácie o tom, čo sa vlastne dohodlo.
Politici sa dohodli na sprísnení rozpočtových pravidiel a automatických sankciách pre nezodpovedné krajiny.
Či je dohoda dobrá, môže už budúci týždeň naznačiť ratingová agentúra S&P. Ak by začala v eurozóne znižovať ratingy krajín, čím pohrozila, opäť by to vyvolalo tlak na rast úročenia dlhopisov.
Práve rast úročenia už vydaných 10–ročných talianskych dlhopisov nad sedem percent ukázal, že dlhová kríza v eurozóne nie je o Grécku.
Pred mesiacom si Taliansko nedokázalo na trhu už ani požičať, a keď problém s aukciou malo už aj Nemecko, Merkelová začala chystať plány fiškálnej únie.
Čaká sa, čo urobí Draghi
Problém nie je tak ani v tom, že Veľká Británia sa jej nechce zúčastniť, lebo nesúhlasí so zdaňovaním finančných transakcií. Ale to, že investori čakali najmä na krátkodobé riešenia a fiškálna únia ním nie je.
„Dôležité je dlhopisové trhy nejako krátkodobo stabilizovať. To znamená dodať im dôveru, že kríza v eurozóne sa nejakým spôsobom zvládne. V tomto ten summit zlyháva,“ hovorí analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
Prešla síce dohoda, že národné vlády poskytnú Medzinárodnému menovému fondu 200 miliárd eur, ktoré sa potom použijú na pomoc krajinám.
No taký objem zdrojov nestačí a navyše podľa ekonómov ide o problematický koncept. Platí to aj pre trvalý euroval, ktorý by mal fungovať už od polovice roka 2012.
„Peniaze, ktoré treba na krátkodobú sanáciu, sa hľadajú veľmi ťažko. A v tejto otázke summit riešenie nepriniesol,“ povedal Tomáš Vlk.
Investori sa skôr podľa Trim Broker spoliehali na to, že by sa z eurovalu stala banka, mala by tak prístup k zdrojom Európskej centrálnej banky (ECB), za ktoré by kupovala dlhopisy krajín eurozóny.
A aj keď po štvrtkových vyjadreniach šéfa ECB Maria Draghiho je málo pravdepodobné, že banka bude neobmedzene nakupovať vládne bondy, investori sa stále na to spoliehajú.
Navyše, keď už v januári si viaceré štáty eurozóny majú požičať na trhu väčší objem zdrojov.
„Budeme pravdepodobne vidieť na trhoch napätie, ktoré asi vyvolá viac zásahov ECB,“ povedal pre Bloomberg analytik Deutsche Bank Thomas Meyer.