Pred summitom pribúdalo katastrofických scenárov: euro malo vydržať len do Vianoc, rozpadnúť sa mali eurozóna i Európska únia. Prežije projekt európskej integrácie dlhovú krízu?
„V súčasnosti nie je nič isté. Otrasy v eurozóne nabrali takú dynamiku, akú si ešte nedávno nikto nevedel predstaviť. Podľa mňa bude európska integrácia pokračovať, ale bude vyzerať inak: vnútorný trh áno, ale možno s novými bariérami, Európa ako politický projekt áno, ale nie pre všetkých, veľa deliacich čiar, veľa nepredvídateľnosti a možno väčší vplyv pre veľké krajiny.“
Európska únia sa rozdelila na 23 štátov fiškálnej únie a zvyšok. Čo to znamená?
„Na jednej strane to znamená, že Európska únia nejde cestou zmeny Lisabonskej zmluvy, ale medzištátnej zmluvy, čo má výhodu: nečaká nás bolestivý, dlhý a riskantný proces ratifikácie. Nevýhoda je, že je to riešenie mimo európskych zmlúv a je to teda len druhé najlepšie riešenie.“
Aké budú politické dôsledky rozdelenia?
„Nenaplnili sa obavy, že pôjde o akúsi revíziu rozšírenia Európskej únie na východ, keďže mnohé východoeurópske štáty nie sú v eurozóne. Teraz to vyzerá, že ide o účasť Veľkej Británie na európskej integrácii. Deliaca čiara nebeží medzi starými a novými členmi, Západom a Východom, ale medzi Veľkou Britániou a zvyškom.“
Postačí plán fiškálnej únie na záchranu eurozóny?
„Je to dôležitý krok. Dlhová brzda, právo zasiahnuť do rozpočtov, automatické sankcie, ktoré sú politicky len ťažko vymožiteľné, sú dôležité elementy na ceste k lepšej kontrole eurozóny. Ale pravdepodobne budú potrebné ďalšie opatrenia.“
Mimo ostávajú Česko a Maďarsko, prečo?
„V oboch krajinách sú isté predsudky k európskej integrácii. V Maďarsku hrá úlohu takzvaná suverénna hospodárska politika, v Česku je hlavne ODS premiéra Petra Nečasa, suverenisticky naladená a orientuje sa v poslednom čase značne na britských konzervatívcov.“
Ako vnímate pozíciu Slovenska? Získali sme si späť dôveru po odmietnutí pomoci Grécku a ťažkostiach pri ratifikácii dočasného eurovalu?
„Premiérka Radičová si získala pre svoj postoj veľa rešpektu. Ale Slovensko stále zostáva neistým členom, kde sú vnútropolitické kalkulácie dôležitejšie ako spoločné európske záujmy.“