FRANKFURT. Nemecká centrálna banka (Bundesbank) „kategoricky neodmieta“ možnosť poskytnutia bilaterálnych úverov, prostredníctvom ktorých by sa Medzinárodný menový fond (MMF) podieľal na pomoci zadlženým štátom eurozóny. „S vládou diskutujeme o možnostiach“ takýchto úverov, potvrdil v piatok hovorca banky.
Na piatkovom summite v Bruseli sa členovia eurozóny dohodli, že rozpočet MMF posilnia o 200 mld. eur s cieľom získať dodatočné zdroje na pomoc krajinám v dlhových problémoch. Hovorca Budesbanky zdôraznil, že pre centrálnu banku je dôležité „zotrvať v rámci MMF“.
Znamená to, že dodatočné finančné prostriedky by mali smerovať na všeobecný účet MMF bez toho, aby v rámci fondu vznikol špecifický mechanizmus na úverovanie eurozóny, dodal hovorca.
Krízový fond eurozóny (EFSF) má k dispozícii 440 mld. eur. Snahy o posilnenie jeho efektívnej úverovej kapacity na jeden bilión eur neboli úspešné a ministri financií eurozóny minulý týždeň rozhodli, že do úsilia o vyriešenie dlhovej krízy by mal aktívnejšie vstúpiť MMF.
Medzinárodná inštitúcia so sídlom vo Washingtone má podľa agentúry Reuters k dispozícii menej ako 300 mld. eur. To nepostačuje na záchranu veľkých krajín, akou je napríklad Taliansko, ktorého celkový verejný dlh dosahuje 1,9 bil. eur. V budúcom roku potrebuje tretia najväčšia ekonomika eurozóny na obsluhu svojho dlhu 400 mld. eur.
Plošné navyšovanie zdrojov MMF odmietajú Spojené štáty. Jednu z možností posilnenia fondu sú tak bilaterálne pôžičky, ktoré by mohla inštitúcia získať od centrálnych bánk členských štátov eurozóny alebo od popredných rozvíjajúcich sa ekonomík.