Agentúra Standard & Poor's začiatkom týždňa varovala, že 15 štátov eurozóny vrátane šiestich s najvyšším ratingom na úrovni AAA môže do troch mesiacov prísť o súčasný rating.
PARÍŽ. Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) oznámila, že sa v najbližších dňoch rozhodne, či prípadne zníži rating krajinám eurozóny.
Zareagovala tak na výsledky summitu lídrov Európskej únie v Bruseli, ktorí sa dohodli na sprísnení fiškálnych pravidiel. Informovala o tom agentúra Reuters.
Ako pre francúzske rádio BFM Business uviedla Carol Sirouová z S&P, agentúra najskôr zanalyzuje vplyv dohody na dôveru v ekonomiku a finančné trhy.
Dôležité bude aj to, či by dohoda mohla presvedčiť Európsku centrálnu banku začať hrať výraznejšiu úlohu v riešení krízy. Až potom sa agentúra rozhodne, či pristúpi k zníženiu ratingov alebo nie, dodala Sirouová.
Agentúra začiatkom týždňa varovala, že 15 štátov eurozóny vrátane šiestich s najvyšším ratingom na úrovni AAA môže do troch mesiacov o súčasný rating prísť. Pri väčšine krajín s AAA by išlo o zníženie o jeden stupeň, Francúzsku však hrozí zníženie až o dva stupne, ako aj všetkým ostatným krajinám eurozóny. Ako vtedy S&P uviedla, všetko bude závisieť od toho, či lídri EÚ na summite v Bruseli prídu s adekvátnou odpoveďou na riešenie dlhovej krízy.
Predstavitelia EÚ sa až na Britániu nakoniec dohodli na návrhu novej reformnej zmluvy, ktorá sprísňuje fiškálne pravidlá a posilňuje ekonomickú integráciu.
Všetkých 17 štátov eurozóny s reformnou zmluvou súhlasilo a záujem pripojiť sa má aj zostávajúcich deväť krajín mimo menového bloku. Jedine Británia dohodu odmietla s tým, že by to mohlo ohroziť jej suverenitu vo finančnej oblasti, čo výrazne zväčšilo už aj tak veľkú priepasť medzi Londýnom a zvyšnými štátmi Európskej únie.