BRATISLAVA. Aj keď európskymi lídrami dohodnuté sprísnené rozpočtové pravidlá sú skôr strednodobými opatreniami, môžu už aj krátkodobo pomôcť zmierniť dlhovú krízu v eurozóne. Myslí si to minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
"Aktuálna situácia je do značnej miery o tom, ako trhy vnímajú dôveryhodnosť eurozóny a jej schopnosť riešiť problémy. Politici veria, že zhoda na strednodobých opatreniach môže upokojiť situáciu aj z krátkodobého hľadiska," zdôraznil v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
Kažimír: Je to málo
Zároveň však pripomenul viaceré dohodnuté kroky, ktoré by mali začať platiť už v blízkej budúcnosti. Ide napríklad o urýchlené spustenie nástupcu dočasného eurovalu, Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) už od polovice budúceho roka, či možné výrazne navýšenie bilaterálnych pôžičiek cez Medzinárodný menový fond (MMF).
K dotiahnutiu tejto dohody však bude podľa Mikloša do Vianoc potrebný ešte jeden summit, a to 19. decembra.
"Svedčí to o tom, že ten signál asi ešte nebude dostatočný a bude potrebné mať ešte minimálne jeden summit, a potom samozrejme naplniť závery, na ktorých sú schopní sa lídri dohodnúť. Jeden summit nikdy nevyrieši všetko, summity budú pokračovať, eurozóna je živý celok," varoval pred príliš vysokými očakávaniami minister.
Veľkým optimizmom po tohtotýždňovom summite podľa vlastných slov "netrpí" ani podpredseda opozičného Smeru Peter Kažimír.
"Po prvej noci nevnímam výsledok ako dobrý, z môjho pohľadu je to málo," uviedol na margo prvých záverov z bruselských rokovaní európskych lídrov, ktoré sa konali vo štvrtok a piatok (8. a 9.12.).
Veľká Británia odmietla ako jediná
Skutočnosť, že Veľká Británia ako jediná členská krajina EÚ odmietla pristúpiť k dohode na nových rozpočtových pravidlách, vníma ako určité vyhlásenie vojny zvyšku Európy.
"Ten egoizmus Britov je nekonečný. V dnešnej ťažkej situácii sa možno Čína správa láskavejšie k Európe ako Veľká Británia," nešetril kritikou Kažimír.
Tento fakt podľa neho spôsobí ostatným ešte veľa komplikácii, keďže nové pravidlá sa nebudú môcť zakotviť do Lisabonskej zmluvy, ale budú mať len formu bilaterálnych zmlúv medzi štátmi.
SaS: Podporujeme sprísnenie pravidiel
Ako rozporuplné vníma výsledky bruselského summitu aj šéf finančného výboru parlamentu Jozef Kollár (SaS). "Nikto z európskych lídrov nemá teraz odvahu povedať definitívne, či práve toto sú tie dostačujúce recepty na záchranu eura," upozornil.
Liberáli podľa neho podporujú sprísnenie európskych rozpočtových pravidiel. Na druhej strane sa však obávajú pokračujúcej fiškálnej centralizácie v EÚ, ktorá bude podľa Kollára pokračovať "salámovou metódou".
"Ešte stále nie je zavrhnutá myšlienka vydávania spoločných eurodlhopisov," upozornil s tým, že ak by malo dôjsť k ďalšiemu presunu kompetencií z národnej úrovne do Bruselu, SaS bude trvať na uskutočnení referenda k tejto téme.