BRATISLAVA. Na základe znalosti aktuálnych prognóz a odhadov ďalšieho vývoja slovenskej ekonomiky bude musieť nová vláda po marcových predčasných voľbách prijímať aj okamžité operatívne opatrenia, ako napríklad viazanie výdavkov v rozpočte. Pripustil to dnes minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Pokiaľ by bol členom nového kabinetu, hľadal by podľa vlastných slov vyššie príjmy do rozpočtu aj zvýšením niektorých daní.
"Vidím priestor skôr v nepriamych ako v priamych daniach. Ďalej sú tu daňové úniky, tam je najväčší priestor pri dani z pridanej hodnoty a spotrebných daniach," priblížil v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Opatrenia až po roku 2013
Zároveň upozornil, že mnohé opatrenia, pre ktoré bude potrebné meniť legislatívu, sa budú môcť spustiť až od roku 2013. V tomto horizonte by sa malo podľa neho zásadne zmeniť fungovanie verejného sektora, čo by šetrilo prostriedky rozpočtu.
"Verejný sektor, vrátane zdravotníctva, sociálneho systému, verejná správa ako taká, je jednoducho neudržateľný. Tam pripravíme zásadnú zmenu reorganizácie, reštrukturalizácie, zníženia nákladov," avizoval.
Na týchto opatreniach sa vo veľkej miere SDKÚ zhoduje s SaS, reagoval šéf poslaneckého klubu liberálov Jozef Kollár. "Určite by sme nešli cestou zvyšovania priamych daní ani DPH. Je tu obrovský priestor v daňových únikoch. Slovensko má druhé najväčšie úniky v celej EÚ, hovoríme o sume približne 1,2 až 1,3 miliardy eur," vyčíslil.
Mikloš: Kľúčové je podnikateľské prostredie
Kľúčová je podľa neho tiež podpora podnikateľského prostredia, ktorá sa začala realizovať už za súčasnej vlády projektom Singapur z dielne ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS). "Toto je cesta, nie utlmenie a zabitie ekonomického rastu cez zvyšovanie priamych daní," zdôraznil Kollár.
Práve vyššie zdanenie vysokopríjmových jednotlivcov aj firiem presadzuje opozičný Smer. Podľa podpredsedu strany Petra Kažimíra bude potrebné prijímať opatrenia hneď po voľbách.
"Vďaka tomu, aký rozpočet máme, nová vláda bude musieť do mesiaca, šiestich týždňov prijať zásadné opatrenia na to, aby ho zreálnila. Inak nám zrejme bude hroziť práve podľa nových pravidiel, ktoré všetci tak vítame, pokuta vo výške okolo 140 miliónov eur," upozornil.
Potrebné bude podľa neho racionalizovať štátnu správu, dokončiť projekt zjednotenia výberu daní a odvodov či bojovať proti daňovým únikom.
"Budeme sa zubami-nechtami brániť akýmkoľvek opatreniam, ktoré by mali ísť proti nižšie a stredne príjmovým vrstvám. Dnes je podľa nás čas, aby bohatší a silnejší, ľudia aj veľké firmy prispeli," zdôraznil.