SME

Projekty zamestnanosti majú vytvoriť 10-tisíc nových miest

Takmer 10 tis. pracovných miest by mohlo vzniknúť na základe siedmich programov na podporu zamestnanosti, ktoré pripravuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR).

BRATISLAVA.

Najviac nových pozícií pre nezamestnaných by malo vzniknúť pri poskytovaní opatrovateľských služieb a pre dlhodobo nezamestnaných v krajoch s najvyššou mierou nezamestnanosti. Rezort práce chce vytvoriť vyše 3,6 tis. pracovných miest pri poskytovaní opatrovateľskej služby v domácom prostredí. Ďalších takmer 3,4 tisíc miest by mali vytvoriť zamestnávatelia v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji pre dlhodobo nezamestnaných.

Na realizáciu projektov chce ministerstvo práce a sociálnych vecí vynaložiť takmer 125 mil. eur, z toho 89,2 mil. eur má ísť z Európskeho sociálneho fondu (ESF). Vyplýva to z informácie o projektoch na podporu zamestnanosti na roky 2012 až 2015, ktorú predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Na zvýšenie dostupnosti opatrovateľskej služby plánuje ministerstvo práce prostredníctvom poukážok vynaložiť 42 mil. eur.

"Prostredníctvom projektu budú vydané poukážky v hodnote 6,9 eur/kus, ktoré bude klient kupovať od obce a bude nimi platiť za poskytnutú opatrovateľskú službu," uviedlo ministerstvo. Poukážku chce rezort dotovať prostriedkami ESF vo výške 3 eurá, obec má na poukážku prispieť minimálne 2,4 eurami a klient maximálne 1,5 eurom.

"Projekt zabezpečí poskytovanie opatrovateľskej služby v domácom prostredí, ktorej dostupnosť je v súčasnosti maximálne obmedzená," tvrdí rezort práce. Pracovné miesta sa majú pri tomto projekte vytvoriť na jeden rok. Verejné obstarávanie na emitenta poukážok chce ministerstvo práce vyhlásiť v decembri tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších 30 mil. eur má v rokoch 2012 až 2013 smerovať na podporu nových pracovných miest v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.

"Podpora je určená pre zamestnávateľov, ktorí vytvoria nové pracovné miesto pre dlhodobo nezamestnaného občana, teda občana vedeného v evidencii uchádzačov o zamestnanie viac ako 12 mesiacov," uviedlo ministerstvo. Týmto projektom má vzniknúť najmenej 3 360 nových pracovných miest na obdobie dvoch rokov. Náklady na vytvorenie jedného pracovného miesta by tak dosiahli vyše 8,9 tis. eur, pričom príspevok by mal štát zamestnávateľom poskytovať najviac jeden rok.

"Zamestnávateľ je po ukončení poskytovania podpory povinný udržať vytvorené pracovné miesto počas tak dlhého obdobia, na aké čerpal podporu," uviedlo ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Pri poskytovaní terénnej sociálnej práce sa má na štyri roky vytvoriť približne tisíc pracovných miest. Na projekt, ktorý sa má realizovať od decembra 2011 do konca roka 2015, sa má vynaložiť 30 mil. eur.

"Projekt zabezpečuje rozšírenie plnenia bežnej terénnej sociálnej práce v obciach s prítomnosťou ľudí žijúcich v marginalizovaných rómskych komunitách," informovalo ministerstvo práce. Na projekt spolupráce pri výchove a vzdelávaní by malo smerovať 12,7 mil. eur. Vďaka tomu má vzniknúť 960 pracovných miest na 22 mesiacov. Nezamestnaní majú pre potreby základných a stredných škôl a iných subjektov vykonávať funkciu sociálny asistent alebo bezpečnostný pracovník.

"Cieľom je, okrem zníženia nezamestnanosti, napomôcť k zlepšeniu a vyššej účinnosti výchovy a vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia," uviedlo ministerstvo práce. Bezpečnostný pracovník má podľa rezortu prispieť k zvýšeniu bezpečnosti učiteľov, vychovávateľov a iných pracovníkov, ako aj žiakov na vybraných veľkých školách a k prevencii nežiaducich javov, ako napríklad šikanovanie medzi žiakmi.

SkryťVypnúť reklamu

Pri obnove slovenských hradov má počas rokov 2012 až 2014 vzniknúť do 900 pracovných miest. "Projekt bude realizovaný v rámci celého územia Slovenska, okrem Bratislavského samosprávneho kraja. Pamiatky sú rozmiestnené vo všetkých regiónoch Slovenska, často v regiónoch s vysokým počtom nezamestnaných a s nízkou ekonomickou produkciou," tvrdí ministerstvo práce.

Na tento projekt má smerovať takmer 3,3 mil. eur. Približne 100 pracovných miest má vzniknúť vďaka projektu, ktorý má dať prácu v malých a stredných podnikoch. Tie by malo vybrať v rámci výzvy ministerstvo hospodárstva.

"Vybraní uchádzači budú zamestnaní v malých a stredných podnikoch, v miestnych prevádzkach, pričom budú pracovať v pracovnom pomere v trvaní najviac 24 mesiacov," uvádza rezort práce. Náklady na realizáciu tohto projektu by mali tvoriť 1,27 mil. eur.

SkryťVypnúť reklamu

Na projekt, ktorý sa týka podpory humanizácie výkonu opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, má ísť 5,72 mil. eur. Cieľovými skupinami pre tento projekt sú zamestnanci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ústredia práce, vybraných úradov práce sociálnych vecí a rodiny, detských domovov a akreditovaných subjektov.

Výsledkom má byť preškolenie 4,1 tisíca zamestnancov týchto inštitúcií, ako aj udržanie približne 570 pracovných miest profesionálnych rodičov.

Práca

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (7. 5. 2025)
USD 1.133
AUD 1.752
CZK 24.960
JPY 161.640
CAD 1.563
GBP 0.847
HUF 405.150
PLN 4.275
CHF 0.935
SEK 10.880

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  2. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  3. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  5. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 362
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 504
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 587
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 066
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 995
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 836
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 160
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 108
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 111
  2. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 208
  3. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 13 196
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 8 387
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 411
  6. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 889
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 521
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 941
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lubjanka - neslávne známe sídlo NKVD, KGB a dnes FSB.

Redaktori SME sa stretli s ruským párom z Chorvátskeho Grobu.


a 1 ďalší 3
Slávnostný ceremoniál k 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v europarlamente v Štrasburgu.

Nepáči sa to ani euroskeptikom.


8

Vyjadrenie nesúhlasu 361 lekárov.


5
Jindřich Šídlo

Ukrajinský prezident loboval u poslancov Babišovho ANO. Úspešne, ale bez Babiša.


Neprehliadnite tiež

Donald Trump, titulka májového mesačníka INDEX.

Tipy na lacnejšiu hypotéku aj príbeh vyhnaného magnáta v májovom INDEXE.


4
Sídlo Pôdohospodárskej platobnej agentúry v Bratislave.

Remišová vyzvala ministra Takáča, aby napravil zlyhania PPA.


TASR 2
Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Minister tvrdí, že PPA je súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní.


TASR 2
Minister práce Erik Tomáš prichádza na rokovanie vlády.

Naďalej zostane zachovaná aj papierová forma.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 111
  2. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 208
  3. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 13 196
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 8 387
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 411
  6. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 889
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 521
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 941
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťZatvoriť reklamu