BRATISLAVA. Ak by bola pondelková pôžička Taliansku na rok meradlom toho, ako investorov presvedčili na summite európski lídri, na prvý pohľad by sa zdalo, že opatrenia sčasti zabrali.
Vláda v Ríme si cez pokladničné poukážky požičala sedem miliárd eur za priemerný úrok 5,92 percenta, čo je menej ako naposledy.
Ibaže úrok je stále blízko rekordnej úrovne, za ktorý si Taliani požičiavali na rok nedávno. Európske akcie včera padali a v mínuse začali obchodovanie aj americké burzy.
Po víkende sa oslabilo aj euro. Ešte v piatok stálo viac ako 1,33 dolára, v pondelok bol kurz pod úrovňou 1,32 dolára za euro. Stúpla aj cena poistenia vládnych dlhopisov oproti riziku bankrotu niektorých krajín eurozóny.
„Na trhoch zavládla skepsa. Pokiaľ nepríde séria krokov, ktoré urobí Európska centrálna banka (ECB), alebo sa v krátkom čase neurobia dostatočné úsporné opatrenia na národných úrovniach, na trhoch zavládne opäť zlá nálada,“ povedal David Marek, analytik Patria Finance.
Smerovka od ratingoviek
Už piatkové komentáre avizovali, že zrkadlo tomu, čo sa v piatok na summite dohodlo, nastavia tento týždeň ratingové agentúry.
Agentúra Moody’s povedala, že opatrenia nie sú z krátkodobého pohľadu dostatočné a v prvom štvrťroku preto preskúma ratingy krajín Európskej únie.
Moody’s tiež tvrdí, že niektoré dohodnuté opatrenia nie sú žiadnou novinkou a európski lídri ich prijali už na predošlých summitoch.
Hovorí napríklad o prísnejšom dohľade nad nadmernými deficitmi či o zvýšení kapacity eurovalu cez pákový efekt.
Investori čakajú aj na vyjadrenie agentúry Standard & Poor’s (S&P), ktorá minulý týždeň pohrozila znižovaním ratingov v eurozóne.
Podľa pondelkových informácií sa chce zamerať aj na to, či výsledky summitu dotlačia ECB k významnejšej úlohe pri riešení dlhovej krízy.
„Zníženie ratingu krajín eurozóny s trojáčkovým ratingom je nevyhnutné. Záleží len na tom, kedy sa S&P či iná agentúra rozhodne stlačiť spúšť,“ povedal pre Bloomberg analytik UBS George Magnus.
Tlak je najmä na Francúzsko, ktoré má problémy s bankovým sektorom. Nižší rating by podľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho bol síce problém navyše, ale nie nezvládnuteľný.
Zostali otázniky aj pre nás
Nedotiahnutá ostáva po summite aj pôžička pre Medzinárodný menový fond (MMF) od štátov Európskej únie za 200 miliárd eur.
Aj preto minister financií Ivan Mikloš cez víkend avizoval, že zrejme sa v decembri uskutoční ešte jeden summit európskych lídrov. Podľa včerajších informácií by sa schôdzka tento rok už konať nemala.
V našom prípade pôžičky pre MMF by si mala Národná banka Slovenska (NBS) od ECB požičať asi 1,56 miliardy eur, aj keď podľa niektorých zdrojov len dve tretiny z tejto sumy, lebo zvyšok už má.
NBS si od ECB požičia za jedno percento a peniaze poskytne MMF za úrok 0,15 percenta. Úrokové náklady vo výške necelých 12 miliónov eur ovplyvnia náš deficit verejných financií.
Česká pôžička pre MMF má dosiahnuť približne 3,5 miliardy eur.
Keďže trvalý euroval má začať fungovať už od budúceho roku, dá sa predpokladať, že prvú pätinu nášho hotovostného príspevku, čo je asi 132 milionov eur, tam pošleme už na budúci rok.
Ministerstvo financií tvrdí, že peniaze na to sú v štátnych finančných aktívach a neovplyvní to náš deficit. Platí to za predpokladu, že krajina, ktorá z eurovalu dostane pomoc, ju aj vráti.