BRATISLAVA. Štáty môžu ratingové agentúry nenávidieť, ale investori považujú ich hodnotenia za sväté. Ich pôsobenie má svoju cenu. Potvrdzujú to aj sumy, ktoré účtujú krajinám.
Na poplatkoch ratingovým agentúram zaplatilo len v tomto roku ministerstvo financií 288tisíc eur. Rok predtým sa suma vyšplhala na 357-tisíc eur.
Sumy sú nižšie ako v Česku, kde ministerstvo vyplatilo agentúram ročne v prepočte pol milióna eur.
Bez ratingu, bez dôvery
„Výška poplatkov sa prehodnocuje každý rok či každé dva roky,“ tvrdí Patrícia MalecováŠepitková z ministerstva financií. Je teda na dohode štátu a agentúr, koľko bude za služby platiť.
Súčasťou poplatkov je rating krajiny, ktorý určuje jej dôveryhodnosť, a rating emitovaných dlhopisov, ktorými štát získava peniaze na trhu.
„Dlhopisy sa najprv vydajú a väčšinou počas dvoch týždňov ich ratingová agentúra ohodnotí,“ tvrdí šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek. Sú ohodnotené asi na úrovni ratingu štátu.
Do výpočtu cez použitie počítačových modelov vstupujú údaje o ekonomickej sile štátu, snahe znižovať dlhy či odolnosť krajiny k šokom na trhu.
Trojicu najväčších agentúr – Standard & Poor's, Moody's a Fitch priamo financujú firmy a štáty, ktoré o rating majú záujem, nie investori, ktorí informácie chcú získať.
„Nezávislosť agentúr takto nemôže fungovať. Na druhej strane sa agentúram vyhnúť nedá,“ tvrdí analytik Next Finance Martin Prokop.
Dlhopis bez ratingu by si buď nikto nekúpil, alebo by trh požadoval vysoké úroky. „Treba to riešiť. Nie je šťastné ani to, že všetky sú americké,“ tvrdí Bytčánek.
Škandály a neschopnosť
Agentúry stáli pri vzniku finančnej krízy, keď úmyselne nadhodnocovali balíčky toxických aktív. Zodpovedné boli aj za pád koncernu Enron, ktorý bez ich povšimnutia vo veľkom falšoval účtovníctvo.
V lete prišiel denník The Wall Street Jounal s analýzou štátnych bankrotov za posledných 35 rokov. Ukázala, že agentúry nedokázali rozpoznať problémy štátov s dostatočným predstihom a v 80 percentách zlyhali.
Po kríze sa stali, naopak, strašiakom trhov. Pred mesiacom omylom na dve hodiny znížili Francúzsku rating.
Európska únia proti nim už zbrojí radom opatrení: ich väčšou kontrolou, možnosťou žalovania, zatajenia ratingov na istý čas alebo vznikom vlastnej agentúry. „Takáto agentúra nemôže vzniknúť zhora, pretože ťažko získa dôveryhodnosť,“ dodal Bytčánek.