Agentúrnu správu sme o 19:22 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Na Slovensku bolo v októbri vyše 370tisíc ľudí bez práce, čo je 13,6 percenta.
Horšie výsledky v rámci tridsiatky ekonomicky najrozvinutejších krajín z Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) má už len Španielsko s takmer 23-percentnou nezamestnanosťou a Írsko s 14,3 percentami.
Eurozóna je na tom horšie ako únia
Všetky tri krajiny sú vysoko nad priemerom OECD, ktorý bol v októbri 8,3 percenta. To je o desatinu percentuálneho bodu viac ako v septembri.
Rovnako medzimesačne rástla aj priemerná nezamestnanosť krajín eurozóny. V týchto 17 krajinách je podľa OECD 10,3 percenta ľudí bez práce. Celá Európska únia má priemer 9,8 percenta.
Medzi krajiny s najnižším počtom ľudí bez práce patrí Kórea, Japonsko či Rakúsko. Nezamestnanosť v týchto krajinách nie je vyššia ako 4,5 percenta.
Zlepšenie zamestnanosti neočakávajú
Výrazné zníženie nezamestnanosti v nasledujúcich mesiacoch zástupcovia zamestnávateľov neočakávajú.
„Nedarí sa zlepšovať podnikateľské prostredie,“ povedal Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.
Počet ľudí bez práce podľa neho nebude klesať, lebo firmy nie sú motivované vytvárať nové pracovné miesta.
Dôvodom je najmä neistá situácia v Európe a recesia. Naša vláda nemá priveľa nástrojov, ako by to mohla ovplyvniť, tvrdí. Pomohlo by však, keby stihla reformy, ktoré sľúbila.
Navyše urobila aj niektoré zlé rozhodnutia. Ako príklad uvádza zvýšenie minimálnej mzdy od budúceho roku na 327,20 eura.
To kritizuje aj tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Dosluhujúca vláda by podľa neho mala ešte urobiť niektoré zmeny, ktoré by firmám uľahčili podnikanie.
Ide napríklad o to, aby muselo mať menej firiem účtovnú uzávierku overenú audítorom či povinný energetický audit budov.