BRATISLAVA. Tieto dáta by sa následne mohli využiť pri tvorbe aplikácií pre smartfóny, ale aj na dopravné a meteorologické informácie v reálnom čase či nástroje na porovnanie cien.
Legislatívny zámer z dielne Bruselu by podľa komisie mohol v prípade schválenia každoročne posilniť hospodárstvo EÚ o sumu 40 mld. eur.
"Daňoví poplatníci za tieto informácie už zaplatili, takže to najmenej, čo môžeme urobiť, je vrátiť ich naspäť tým, ktorí ich chcú využiť novými spôsobmi na pomoc ľuďom a pri vytváraní nových pracovných príležitostí a posilňovaní rastu," uviedla podpredsedníčka Európskej komisie pre digitálnu agendu Neelie Kroes.
Vzhľadom na tento legislatívny návrh chce komisia zaviesť všeobecné pravidlá, na základe ktorých by sa všetky dokumenty sprístupnené orgánmi verejného sektora mohli opätovne používať na akýkoľvek účel, či už komerčný, alebo nekomerčný.
Štátne inštitúcie si zároveň nebudú môcť za vyžiadané dáta účtovať vyššie poplatky ako náklady, ktoré im vznikli. Brusel chce taktiež zabezpečiť rovnaké podmienky pre otvorený prístup k údajom vo všetkých členských štátoch EÚ, ako aj zaviesť regulačný dohľad s cieľom presadzovať navrhnuté zásady.
Navrhnuté legislatívne zmeny podľa komisie však neznamenajú zmenu v oblasti ochrany osobných údajov a duševného vlastníctva.
Svoje vlastné údaje zverejní aj samotná Európska komisia prostredníctvom nového dátového portálu, ktorý je momentálne v beta verzii a jeho spustenie očakáva na jar budúceho roku.
Brusel sa taktiež zaviazal, že v rokoch 2011 až 2013 poskytne 100 mil. eur na financovanie výskumu s cieľom zdokonaliť technológie spracovania údajov. Do platnosti by mohlo nariadenie vstúpiť v roku 2013.