LONDÝN. Minulotýždňový summit Európskej únie (EÚ) totiž nepresvedčil trhy ani ratingové agentúry. Znížením hodnotenia úverovej bonity v pondelok (12. 12.) pohrozili všetky tri najväčšie ratingové agentúry - S&P, Moody's a Fitch.
Hneď ráno Moody's Investors Service uviedla, že v priebehu 1. kvartála 2012 prehodnotí ratingy všetkých krajín EÚ. Summit lídrov únie totiž nepriniesol opatrenia na stabilizáciu dlhopisových trhov v krátkodobom horizonte, čo znamená, že eurozóna aj celá EÚ zostávajú citlivé na šoky a súdržnosť menovej únie ostáva v ohrození. Navyše, dohodnuté opatrenia sa často podobajú tým, ktoré lídri ohlásili už dávnejšie.
Potom okolo obeda hlavný ekonóm Standard & Poor's (S&P) Jean-Michel Six vyhlásil, že menovej únii sa kráti čas, ktorý jej ešte zostáva na vyriešenie dlhovej krízy. Dodal, že eurozóna možno potrebuje ďalší finančný šok, aby začala konať.
"Možno je potrebný ďalší šok, kým sa všetci v eurozóne začnú pozerať na veci rovnako, napríklad, ak bude mať nejaká veľká nemecká banka skutočné problémy na trhu, čo sa možno aj v krátkom čase stane," povedal Six na konferencii v Tel Avive. "Potom by uznali, že všetci sú na jednej lodi a že nákaza sa môže dotknúť dokonca aj nemeckých inštitútov. Obávam sa, že to bude potrebné."
Summit podľa neho pripravil vlády na sprísnenie fiškálnych pravidiel. To však malo umožniť, aby sa Európska centrálna banka (ECB) stala pre krajiny eurozóny veriteľom poslednej inštancie. Mnohí analytici majú podobný názor a tvrdia, že krízu môže vyriešiť len ECB. Proti tomu sa tvrdo stavia Nemecko, ktoré sa obáva, že masívny zásah ECB by znížil fiškálnu disciplínu členských štátov eurozóny.
Trhy počítajú, že viaceré štáty eurozóny čaká zníženie ratingov, pričom Francúzsko zrejme príde o najvyššiu známku. Tento krok môže, aj napriek tomu, že sa očakáva, spôsobiť turbulencie na trhoch. "Čas sa kráti. Je potrebné prijať opatrenia na oboch stranách tejto rovnice, na fiškálnej aj monetárnej strane," dodal Six.
A večer zverejnila svoje varovanie aj Fitch. Podľa agentúry summit, na ktorom sa európski lídri dohodli na sprísnení fiškálnych pravidiel a prehĺbení hospodárskej integrácie, nepriniesol "komplexné" riešenie krízy, čo znamená, že v krátkodobom horizonte sa budú zvyšovať tlaky na ratingy štátov eurozóny.
Výsledky summitu neznižujú ani tlak na verejné dlhy štátov eurozóny. Lídri sa totiž dohodli na postupnom prístupe, ktorý "v porovnaní s okamžitým komplexným riešením prinesie dodatočné ekonomické a finančné náklady".
"To znamená, že kríza bude pokračovať s rozličnou intenzitou aj počas celého roka 2012 a zrejme aj potom, pokiaľ nepríde k širokému oživeniu ekonomiky regiónu," uvádza sa v správe Fitch. Aj podľa Fitch jedine ECB dokáže ochrániť Európu pred krízou likvidity a solventnosti.
ECB môže zasiahnuť priamo tak, že výrazne rozšíri existujúci program výkupu dlhopisov, alebo nepriamo tak, že Európsky fond finančnej stability (EFSF) alebo jeho nástupca Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) by mohli čerpať prostriedky z ECB.