RÍM. Talianska vláda navrhla niektoré zmeny v balíku prísnych úsporných opatrení, vďaka ktorým by sa mal zmierniť ich dosah na chudobné rodiny a dôchodcov. Oznámil to dnes premiér Mario Monti, ktorý už vládny návrh v utorok predložil rozpočtovému výboru dolnej komory parlamentu.
Tieto zmeny sú reakciou na požiadavky odborových zväzov, ktoré usporiadali sériu štrajkov, aby kabinet prinútili upraviť "balíček" s názvom Zachráňte Taliansko.
Vláda v Ríme požiadala Talianov, aby akceptovali "obete" na záchranu krajiny. Pripustil, že vyššie dane a škrty vo výdavkoch štátu budú mať negatívny vplyv na rast hospodárstva, ale je to cena, ktorú Taliansko musí zaplatiť, ak si chce na trhoch požičiavať lacnejšie.
Tretia najväčšia ekonomika eurozóny od leta zápasí s rastúcimi úrokmi zo svojich dlhopisov. Výnosy z nich sa už priblížili k hranici, pri ktorej museli Grécko, Írsko a Portugalsko požiadať o záchranný úver.
"Som presvedčený, že trhy pozitívne zareagujú na snahy Talianska, aj keď nie už dnes alebo zajtra," vyhlásil Monti, ktorý verí, že v nasledujúcich mesiacoch už úroky z talianskych dlhopisov klesnú, čo bude silný "antirecesiový" faktor.
Vyššie dôchodky
Kabinet v rámci zmien zvýšil strop pre dôchodky, ktoré sa budú naďalej valorizovať v súlade s infláciou, a to z 936 eur na 1400 eur. Rozhodol tiež, že rodiny s nízkymi príjmami, ktoré majú deti, nebudú musieť platiť novú daň z nehnuteľností.
Monti ale odmietol návrh na daň z bohatstva s argumentom, že je to technicky náročný a zdĺhavý krok, ktorý by viedol k zníženiu investícií, čo si Taliansko nemôže dovoliť.
Rozpočtový výbor v utorok Montimu sľúbil, že urýchlene preskúma vládny návrh a zaujme svoje stanovisko, aby už dnes mohla začať v parlamente rozprava.
Ako posledný bude o zmenách v balíku úsporných opatrení hlasovať Senát, horná komora parlamentu, a to 23. decembra.
Výnosy na aukcii dlhopisov Ríma rekordne vzrástli
Výnosy na stredajšej aukcii 5-ročných talianskych vládnych dlhopisov vzrástli na 6,47 %, čo je najvyššia úroveň za celé obdobie existencie eura.
Išlo o prvý predaj dlhodobejších štátnych cenných papierov Ríma po tom, ako sa Európska únia na minulotýždňovom summite dohodla, že bude smerovať k väčšej fiškálnej integrácii. Únia tak nepresvedčila trhy, že dlhovú krízu dokáže vyriešiť.
Pri predaji rovnakých talianskych dlhopisov pred mesiacom boli výnosy vo výške 6,29 %. Aj ich vtedajšia úroveň bola najvyššia od zavedenia eura. Rím v stredu predal dlhopisy za 3 mld. eur, ktoré budú splatné v septembri 2016.
Predaj tak bol na hornej hranici plánovaného pásma, ktoré bolo v rozmedzí 2 až 3 mld. eur. Plánovaný objem predaja bol však nezvyčajne malý. Taliansko sa pre malý objem aukcie rozhodlo vzhľadom na napätie na trhu.