BRATISLAVA. Posledné tohtoročné zasadnutie americkej centrálnej banky FED žiadnu zmenu v jej politike neprinieslo.
Hoci sa od FEDu vzhľadom na zlepšujúce sa ukazovatele z americkej ekonomiky, ktorá v súčasnosti ťaží z historicky najnižšieho úročenia, ktoré je dielom globálnej nervozity a s ňou súvisiacou nákupnou horúčkou amerických dlhopisov, žiadne kroky nečakali, americké akcie na nepredznačenie žiadneho ďalšieho uvoľňovania zareagovali negatívne.
Širší americký index S&P 500 ukončil včerajšie obchodovanie so stratou 0,85 %, ešte pred zasadnutím FEDu ukončil včerajšie obchodovanie paneurópsky index EuroStoxx 50 s miernou stratou 0,37 % a v poklese pokračuje aj dnes.
Euro padá Na európske akcie doliehajú správy o neschopnosti eurozóny ťahať za jeden povraz. Nemecká kancelárka Merkelová sa vyjadrila proti navýšeniu hornej hranice trvalého eurovalu ESM, ktorej prehodnotenie bolo jedným zo záverov minulotýždňového summitu.
K tomu všetkému bez výsledku skončili rokovania Grécka a zástupcov súkromných veriteľov o odpustení 50 % dlhu, od ktorého si eurozóna sľubuje z nášho pohľadu zníženie dlhového bremena pre zadlženú krajinu o úplne nerealistických 100 mld. eur.
Euro pokračuje v poklese, dnes ráno o 9:15 sa voči doláru obchoduje na jedenásťmesačných minimách 1,3016 dolára za euro.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full EURUSD chart at Wikinvest
Obchodníkov včera nepotešili ani novembrové americké maloobchodné tržby, ktorých jadrový ukazovateľ rástol medzimesačne o 0,2 % (oč. 0,5 %), a to aj napriek tomu, že americkí maloobchodníci hlásili silné predvianočné tržby.
Tieto silnejšie tržby však boli v nemalej miere ťahané aj silnými zľavami, ktoré sa podpísali pod zisky maloobchodníkom.
Potvrdil to aj kvartálny zisk najväčšieho amerického maloobchodníka s elektronikou Best Buy, ktorý sa v kvartáli končiacom sa novembrom prepadol medziročne o 29 %, akcie spoločnosti následne klesli o 15,5 %.
Požičal si aj dočasný euroval Naopak, netradične relatívny pokoj včera panoval na ostro sledovaných európskych dlhopisových trhoch.
Včerajšia aukcia 12 a 18 mesačných španielskych štátnych pokladničných poukážok priniesla oproti obdobnej aukcii z predošlého mesiaca pokles výnosov, z 5,02 % na 4,05 %, resp. z 5,16 % na 4,23 %.
Španielsko v rámci nej predalo dlhopisy v objeme takmer 5 mld. eur. Pokles výnosov priniesla aj včerajšia aukcia belgického krátkodobého dlhu a bez problémov dopadla aj prvá aukcia krátkodobého dlhu EFSF, ktorý si na 3 mesiace požičal 2 mld. eur za 0,22 % p.a.
Výnosy na sekundárnych trhoch sú síce v súčasnosti o niečo nižšie ako počas novembrových maxím, ešte stále sú však minimálne pre Taliansko a Španielsko neudržateľne vysoké, a vzhľadom na to, že minulotýždňový summit EÚ nič významnejšieho nepriniesol, vidíme aj naďalej výrazné riziko ich ďalšieho rastu.
O tom, že situácia na dlhopisových trhoch má ďaleko od ideálu, vypovedá aj zmena stratégie EFSF, ktorý po poslednej neúspešnej aukcii dlhodobého dlhu zaradil do svojho emisného kalendára aj dlhopisy s krátkodobou splatnosťou.
Dnešok bude na plánované udalosti slabší, z Británie dorazí novembrová zmena žiadateľov o počet v nezamestnanosti (10:30; oč. 16,1 tis.) a z eurozóny októbrová priemyselná výroba (11:00; oč. +1,1 %).
Z európskych dlhopisových aukcií, na ktoré sa investori čoraz viac pozerajú, sa dnes dočkáme aukcie päťročného talianskeho dlhu (11:00; 3 mld.) a dvojročného nemeckého dlhu (11:15; 5 mld.). Sledovať sa bude aj Merkelovej prejav pred nemeckým parlamentom ohľadom záverov minulotýždňového summitu.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers