LONDÝN. Zároveň ale upozornila, že riziko poklesu ekonomík v regióne sa zvyšuje rovnako ako riziko zhoršenia kvality bankových aktív a potenciálnych problémov s nedostatkom financií.
V prípade poľských, českých a slovenských bánk stabilný výhľad odráža relatívne silnú kvalitu ich aktív, financovania a výkonu.
Nepriaznivé trendy pre banky v Rumunsku, Bulharsku a Chorvátsku pretrvávajú, ale tamojšie finančné ústavy si udržali istú flexibilitu a sú schopné absorbovať otrasy, za čo si vyslúžili stabilný výhľad. Bilancia rizík v Slovinsku a Maďarsku však zostáva negatívna.
Fitch očakáva, že vo väčšine bankového sektora KSVE sa kvalita aktív bude v roku 2012 zhoršovať po ich tohoročnej stabilizácii či dokonca zlepšení. Dôvodom je spomaľovanie hospodárskeho rastu eurozóny a následne aj KSVE. To ešte zvýši tlak na banky v Slovinsku a Maďarsku, ktoré majú relatívne "tenký" kapitálový vankúš a slabý zisk. Banky v ostatných štátoch by mali byť schopné absorbovať ďalšiu záťaž bez toho, aby museli doplniť svoj kapitál.
Fitch očakáva, že materské banky budú postupne vyťahovať financie zo svojich dcér v regióne, ktoré majú dostatok likvidity. V krátkodobom a strednodobom časovom horizonte to pravdepodobne povedie k obmedzeniu úverov a tlaku na marže, zvlášť v prípade trhov, ktoré sú viac závislé od financií zo zahraničia, ako sú Rumunsko, Maďarsko a Slovinsko. Z dlhodobé hľadiska by preto pre stabilitu bankového sektora v regióne bolo prínosom, keby sa viac sústredili na domáce zdroje a boli menej závislé od financií zvonka.
Fitch predpovedá, že väčšina veľkých hráčov z regiónu neodíde a podporí svoje dcéry, ak to bude potrebné, pretože kým sa situácia okolo dlhovej krízy nevyjasní, len ťažko pre ne nájdu kupca.
Informovala o tom agentúra Fitch.