ATÉNY. Štátny dlh Grécka sa už vyšplhal na 160 % hrubého domáceho produktu. Vláda v Aténach od minulého roka nedokáže získať peniaze na obsluhu svojich dlhov na trhoch a je závislá od finančnej pomoci zvonka.
Podľa Poula Thomsena, zástupcu riaditeľa MMF pre Európu, Grécko sa nemôže spoliehať iba na zvyšovanie daní a skresávanie výdavkov, ale musí prekonať niektoré "tabu", akým je napríklad prepustenie ďalších štátnych zamestnancov.
"Grécko musí zvážiť oveľa agresívnejšie zatvorenie nadbytočných štátnych podnikov a zariadení," vyhlásil a upozornil, že aj keď ide o nepopulárne kroky, vláda nemá veľmi na výber.
Úradnícku vládu premiéra Lukasa Papadimosa čaká náročná úloha. Musí pretlačiť parlamentom druhý balík bolestivých úsporných opatrení, a to v čase, keď krajinu čakajú predčasné voľby, predbežne naplánované na február 2012.
"Obe opatrenia - fiškálna konsolidácia aj štrukturálne reformy - sú nevyhnutné pre zlepšenie investičnej klímy a vytvorenie podmienok pre zotavenie ekonomiky," upozornil Papadimos. Odhaduje, že tento rok bude recesia, v ktorej sa ekonomika zmieta už štyri roky, najhoršia.
Ale vďaka reformám by sa v roku 2013 mohlo hospodárstvo odraziť od dna a znova začať rásť. Zdôraznil zároveň, že budúcnosť Grécka v Európskej únii závisí od pokroku, ktorý dosiahne pri zavádzaní reforiem.
MMF predpovedá, že výkon gréckej ekonomiky sa tento rok prepadne o 6 % a v roku 2012 klesne o 3 %.
Papadimos dodal, že vláda sa chce teraz sústrediť na reformy v notoricky neefektívnej verejnej správe a posilnenie likvidity a kapitálu bankového sektora.