BRATISLAVA. Súkromná spoločnosť Towercom bude najbližšie dve desaťročia ovplyvňovať, aké televízie si naladíme cez bežnú anténu.
Monopol Towercomu
Prechodový multiplex Towercom získal frekvencie na jeho šírenie len dočasne, aby zabezpečil plynulý prechod z analógového na digitálne televízne vysielanie. Kmitočty mala firma vrátiť štátu v roku 2015, začiatkom augusta však Towercom zámenou frekvencií s teleúradom získal kmitočty na šírenie multiplexu až do roku 2021. Táto zámena frekvencií je podľa bývalého šéfa úradu Branislava Máčaja nezákonná.
Druhý multiplex
Towercom získal frekvencie na jeho šírenie predvlani, aktuálne v tomto balíčku šíri štyri televízne stanice Joj, Plus, Markízu a Doma. Frekvencie má firma pridelené do roku 2029.
Verejnoprávny multiplex
Towercom získal frekvencie na jeho šírenie predvlani, aktuálne sa balíček skladá len zo štátnej Jednotky a Dvojky. Neskôr by mohli pribudnúť rozhlasové stanice. Frekvencie má firma pridelené do roku 2029.
Štvrtý multiplex
O kmitočty sa hlásil len Towercom a firma Telecom Corp., ktorú úradníci zo súťaže vylúčili. Telekomunikačný úrad za víťaza označil Towercom. Frekvencie firma získala na 18 rokov, teda do roku 2029.
Vo štvrtok totiž získala frekvencie na šírenie už štvrtého celoštátneho balíka digitálnych programov, čím sa stala monopolom na trhu digitálneho televízneho vysielania.
O frekvencie pre štvrtý balík programov mala okrem Towercomu záujem aj firma Telecom Corp. Z tendra ju však podľa SITA úradníci vylúčili preto, že predložila komisii projektovú dokumentáciu k vysielačom a anténnemu systému len v angličtine.
Tender pre Towercom Niektoré podmienky súťaže boli pritom opäť ideálne práve pre Towercom. Pochybnosťami sa skončila aj súťaž o kmitočty, ktoré firma získala predvlani.
Šesťsto z 2700 bodov mohli úradníci prideliť za plánované pokrytie pri spustení prevádzky. Najvyššie hodnotenie tak mohol získať záujemca, ktorý sľúbil štart najskôr a s najväčším pokrytím. Towercom už má vybudovanú sieť vysielačov.
Podmienky tendra podľa teleúradu vychádzajú zo zákona o digitálnom vysielaní, ktorý patrí pod ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS).
„Je len na úrade, či tieto základné kritériá použije, aby podporil súťaž na trhu alebo ju pochoval, ako v tomto prípade,“ oponuje bývalý šéf teleúradu Branislav Máčaj.
Pripustili neférovú súťaž Máčaj prišiel o funkciu, keď počas Ficovej vlády kritizoval digitalizáciu vysielania. Proces bol podľa neho pripravený v prospech Towercomu, ktorý má údajne ovládať J&T. Máčaj vtedy kritizoval aj zákon o digitálnom vysielaní.
Teleúrad pod vedením nominanta Smeru Ladislava Mikuša vo štvrtok prekvapil a Máčaja sa po rokoch zastal, čím pripustil, že tender nemusel byť férový.
„Zákonom stanovené kritériá sú historicky prekonané, môžu znevýhodňovať a odradzovať nových záujemcov,“ povedal hovorca úradu Roman Vavro.
Teleúrad chce preto novelu zákona, neprezradil však, či o tom s Krajcerom rokoval.
Teleúrad ani Towercom vo štvrtok nespresnili podrobnosti o skladbe či technológiách štvrtého balíka programov.
„Mrzí ma, že potenciál digitálneho vysielania nebol využitý tak, ako mohol byť,“ reagoval Máčaj.
Problematický monopol? Monopol Towercomu môže ovplyvniť aj mediálny trh. Pokiaľ sa chcú totiž televízie presadiť, podmienky šírenia signálu si musia dohodnúť práve s ním.
„Vysielanie ponúkame všetkým záujemcom za rovnakých podmienok,“ reagoval na naše otázky šéf Towercomu Roman Fischer.
Firma nepodlieha regulácii teleúradu, ten už na to totiž nevidel dôvody. Protimonopolný úrad si na postavenie Towercomu posvieti, keby sa naň obrátila televízia, ktorej sa nepozdáva jeho prístup.
„Monopolné postavenie nie je zakázané, zakázané je jeho zneužívanie,“ vysvetľuje hovorkyňa úradu Alena Sedláková. Podnet zatiaľ nedostali.
Tlačová správa TÚ