BUDAPEŠŤ.
Na základe dohody sa banky a vláda budú spolupodieľať na nákladoch spojených so stanovením kurzu pri splácaní hypoték v zahraničnej mene, ktorý je výhodný pre dlžníkov, ale výrazne nevýhodný pre banky.
Vláda sa pre tento krok rozhodla po tom, ako prudké zvýšenie kurzu zahraničných mien voči forintu po nástupe finančnej krízy v roku 2008 predražilo hypotéky mnohých Maďarov, čo znížilo domácu spotrebu a prispelo k prudkému oslabeniu ekonomiky. Navyše, dohoda zahŕňa aj postupné zníženie bankovej dane v nasledujúcich rokoch.
Podľa dohody, ktorú oznámil minister hospodárstva György Matolcsy, banky odpustia dlžníkom nesplácajúcim svoj dlh viac než 90 dní celkovo 25 % z dlhu, pričom zvyšok si budú môcť prekonvertovať na hypotéky vo forintoch.
Tí vlastníci hypoték v cudzej mene, ktorí aj napriek prudkému rastu kurzu zahraničných mien naďalej platili, budú môcť najbližších päť rokov splácať dlh pri zvýhodnenom kurze, čo znamená 250 HUF/EUR a 180 HUF/EUR. Náklady spojené s rozdielnym kurzom si banky a vláda rozdelia v pomere 2 ku 1, čo znamená, že z odhadovaných 900 miliárd forintov (2,98 miliardy eur) banky ponesú náklady vo výške 600 miliárd forintov a štát zvyšok.
Banky si okrem toho budú môcť straty spôsobené predčasným splatením dlhu započítať do tohtoročnej bankovej dane, pričom vláda od roku 2013 túto daň zníži o polovicu a od roku 2014 bude na úrovni požadovanej Európskou úniou.
Dohoda sa podľa Matolcsyho netýka zadlžených samospráv či firiem, slúžiť by mala iba na podporu spotreby, ktorá je kľúčová pre rast ekonomiky. Analytici očakávajú, že maďarská ekonomika bude na budúci rok stagnovať, zatiaľ čo vláda predpokladá rast o 0,5 %.