BRATISLAVA. Odchod do domova dôchodcov je ťažké rozhodnutie, a bude ešte ťažšie. Parlament 1. decembra prijal zákon, podľa ktorého niektorí budú platiť viac.
Poplatky v mnohých mestských zariadeniach musia ísť hore, lebo nedosahujú 50 percent reálnych nákladov na ich činnosť. Napríklad v Nitre je to najviac 38 percent, v Košiciach 46 percent.
„V priemere na jedného klienta sa úhrada zvýši približne o 20 percent,“ povedala hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová.
Niekde sa tomu vyhnú, lebo už majú poplatky v norme. Najchudobnejší ostanú pod ochranou zákona.
„Budú platiť iba čiastočnú alebo žiadnu úhradu,“ povedal minister sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS). Ide najmä o ubytovanie a pomoc pri odkázanosti na pomoc inej osoby.
Zákon zatiaľ čaká na podpis prezidenta. Účinný má byť už od januára, ale poplatky sa mu prispôsobia v prvom polroku.
V článku sa dočítate:
Poplatky v niektorých domovoch
Stáli klienti nemusia meniť zvyky
Poplatky sa nezvýšia všetkým ľuďom
Ceny nebudú meniť všade
Majetok bude na obtiaž
Zakážu nelegálne starobince
Posúdenie bude po starom
Kto vládne, musí reagovať
Financovanie dlhodobej starostlivosti dospelo do štádia pred kolapsom. Zvýšenie spoluúčasti klienta na úhrade si vyžiadali obce a župy.
„Toto bude mať v praxi pozitívny vplyv na zvýšenie, respektíve na úsporu rozpočtov samospráv,“ povedal Mihál.
Hlavné zmeny
Zvýšia sa poplatky v mnohých obecných domoch pre seniorov. Nebude to hneď a nebude sa to týkať všetkých. Klientovi musí čosi zostať. Platí len rozdiel poplatku a ochrany zostatku. Štát bude prispievať na určité služby, nie na konkrétne zariadenia. Neverejní poskytovatelia budú mať istý príspevok z verejných peňazí. V prípade odkázanosti sa bude vyžadovať najmenej stupeň IV.
Nie je to systémové riešenie. Peniaze zo štátneho rozpočtu sa budú deliť podľa druhu sociálnej služby.
Pomôcť má aj sprísnenie podmienok na prijatie do domova dôchodcov. Bude sa vyžadovať najmenej stupeň odkázanosti IV. To znamená šesť až osem hodín pomoci denne.
Odlev z poradovníkov
V zariadeniach pre seniorov hlavného mesta je plno. Poradovníky sa zmenia. „Môže nastať odlev čakateľov, ktorí zákonnú podmienku odkázanosti nespĺňajú,“ vraví Ľubomír Andrassy, hovorca primátora Bratislavy.
Viac starostlivosti o seniorov budú zabezpečovať terénne služby. „Bude sa uprednostňovať opatrovateľská služba, monitorovanie, donáška stravy,“ povedala Naďa Šimová z odboru sociálnych služieb v Nitre.
Domovy sa začnú meniť na zariadenia opatrovateľskej služby. Zdenka Tvrdá z útvaru sociálnych vecí v Trenčíne predpokladá rast nákladov na vybavenie - napríklad polohovateľnými posteľami.
Poplatky v niektorých domovoch
Výška poplatkov v obecných domovoch dôchodcov má závisieť od oprávnených nákladov na ich činnosť. Podľa nového zákona budú musieť poplatky dôchodcov dosahovať aspoň polovicu reálnych nákladov. Ako je to teraz?
Bratislava
Mestské domovy dôchodcov: Gerium, Pri trati 47; Domov seniorov Archa, Rozvodná 25; Domov jesene života, Hanulova 7/a; Domov pri kríži, Pri kríži 26; Domov seniorov Lamač, Na barine 5; Petržalský domov seniorov, Rusovská cesta 58; Dom tretieho veku, Poloreckého 2.
Priemerné náklady
na klienta: 719 eur.
Poplatky: 101 až 233 eur.
Trnava
Mestské domovy dôchodcov: Zariadenie pre seniorov v Trnave, T. Vansovej 5.
Priemerné náklady
na klienta: 650 eur.
Poplatky: priemerne 250 eur.
Nitra
Mestské domovy dôchodcov: Zariadenie pre seniorov Zobor, Jánskeho 7.
Priemerné náklady na klienta: 861 eur.
Poplatky: 260 až 333 eur.
Trenčín
Mestské domovy dôchodcov: Zariadenie pre seniorov, Lavičková 10.
Priemerné náklady na klienta: 343 eur.
Poplatky: 230 až 300 eur.
Banská Bystrica
Mestské domovy dôchodcov: Zariadenie pre seniorov Jeseň, Internátna 10; KOMUCE - Zariadenie pre seniorov, Krivánska 16 - 26.
Priemerné náklady na klienta: 626 eur.
Poplatky: 254 až 403 eur.
Prešov
Mestské domovy dôchodcov: Zariadenie pre seniorov Náruč, Veselá 1; Zariadenie pre seniorov Harmónia, Cemjata 4.
Priemerné náklady
na klienta: 685 eur.
Poplatky: priemerne 206 eur.
Košice
Mestské domovy dôchodcov: Zariadenie pre seniorov, Garbiarska 4.
Priemerné náklady na klienta: 600 eur. Poplatky: 160 až 280 eur.
Zdroj: mestské úrady, Žilina nemá vlastné zariadenie pre seniorov
Stáli klienti nemusia meniť zvyky
O ľudí s najnižšími stupňami odkázanosti je postarané. V zariadeniach budú mať takú starostlivosť, na akú si zvykli.
Podmienky prijatia do domova dôchodcov sa sprísnia. V prípade odkázanosti na pomoc inej osoby sa bude vyžadovať najmenej stupeň IV. Iba ľudia, ktorí v takomto zariadení sú alebo sa nasťahujú do účinnosti zákona, môžu mať nižší stupeň.
„Pre týchto klientov sa nič nezmení, zákon nemôže pôsobiť retroaktívne,“ povedala hovorkyňa ministerstva sociálnych vecí Slavomíra Sélešová. Ak prezident podpíše novelu zákona o sociálnych službách, termín uplynie už 31. decembra.
Mestské domovy pre seniorov v Banskej Bystrici a Košiciach už umiestňujú najviac odkázaných ľudí.
„Nepredpokladáme výrazné zníženie počtu uchádzačov o miesta v zariadeniach pre seniorov,“ povedala Martina Viktorínová, hovorkyňa Košíc. V Trenčíne majú prevažne klientov so stupňom II. a III.
Kto nestihne nastúpiť do konca tohto roka, bude v úplne inej situácii. Záleží na stupni jeho odkázanosti.
Ak je to menej ako IV. stupeň, bude odkázaný len na zariadenie opatrovateľskej služby, denný stacionár a na opatrovateľskú službu.
Domov dôchodcov je otvorený aj sebestačným ľuďom v penzijnom veku. Môžu ho potrebovať z iných vážnych dôvodov, napríklad pre týranie.
Poplatky sa nezvýšia všetkým ľuďom
Dôchodky by väčšine seniorov neumožnili prístup k sociálnym službám. Najchudobnejší majú naďalej právo platiť len časť úhrady alebo ani to nie.
Mnohé obce a kraje budú nútené zvýšiť ceny vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. Aký účinok na ľudí to bude mať, závisí od ich finančnej situácie.
Zákon hovorí, že celoročnému klientovi domova dôchodcov musí na mesiac zostať najmenej 20 percent životného minima. To je približne 40 eur.
„Klient bude platiť iba toľko, ako mu dovoľuje jeho finančná situácia,“ povedal minister sociálnych vecí Jozef Mihál.
Napríklad: človek s dôchodkom 200 eur – po odčítaní garantovaného zostatku platí 160 eur. Ak samospráva poplatok zvýši, bude platiť tak ako doteraz.
Novela zákona o sociálnych službách z 1. decembra má byť účinná od januára. Obce a župy sa jej musia prispôsobiť do 30. júna. Prípadná zmena všeobecného záväzného nariadenia sa prejaví najneskôr v druhej polovici roka.
„Výška úhrady vo všeobecne záväznom nariadení sa vzťahuje na všetkých klientov, teda aj tých, ktorým sa už sociálna služba poskytuje,“ povedala hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová.
Ceny nebudú meniť všade
Niektoré mestské zariadenia nemusia meniť ceny.
Poplatky v obecných domovoch dôchodcov budú musieť po novom dosiahnuť najmenej 50 percent reálnych nákladov na ich činnosť prepočítaných na jedného klienta.
Napríklad mestského zariadenia pre seniorov v Trenčíne sa to nedotkne. Jeho náklady vychádzajú na 343 eur. Najnižší poplatok je 230 eur. To je 67 percent.
„Suma závisí od toho, či sa občan aj stravuje, alebo nie, a od veľkosti miestnosti, ktorú obýva,“ hovorí Zdenka Tvrdá z mestského úradu. Záleží aj na stupni odkázanosti, vybavení izby, druhu stravy.
Majetok bude na obtiaž
Majetok človeka pri odchode do domova dôchodcov môže byť problém. Machinácie s vlastníctvom nehnuteľnosti preveria.
Človek odkázaný na pomoc inej osoby musí za sociálne služby platiť podľa svojho príjmu a majetku. Ak má pred sebou celoročný pobyt v zariadení pre seniorov, za jeho majetok sa bude považovať aj byt alebo rodinný dom, v ktorom býva.
„Zohľadňuje sa aj nehnuteľnosť, ktorú klient používal na bývanie pred nástupom do zariadenia,“ píše ministerstvo sociálnych vecí. Iba terajší obyvatelia domovov dôchodcov sa môžu tomu vyhnúť. „Na ich nehnuteľnosť sa bude prihliadať až v prípade zmeny majetkových pomerov.“
V budúcnosti sa bude rátať aj príjem z predaja nehnuteľného majetku v posledných piatich rokoch. Žiadateľ musí priložiť kúpnu zmluvu.
„Ide o opatrenie znižujúce riziko špekulácií,“ dodáva ministerstvo. Doterajších klientov zariadení pre seniorov sa to nedotkne.
Zakážu nelegálne starobince
Už to je takmer dva a pol roka, čo vyšlo najavo, že v rodinnom dome v Hronovciach dožíva niekoľko desiatok ľudí. Medzičasom sa objavili ďalšie podozrenia.
Zákon z 1. decembra oprávňuje ministerstvo sociálnych vecí zakázať nelegálne zariadenie sociálnych služieb. Súčasne hovorí o pokute 35-tisíc eur.
Posúdenie bude po starom
Odkázanosť sa bude posudzovať tak ako dosiaľ. S čo najväčším úmyslom odradiť záujemcu o pomoc.
1. Kam ísť
Zariadenie pre seniorov sa vybavuje na obecnom, miestnom alebo na mestskom úrade podľa miesta trvalého pobytu. Pomerne zložitá procedúra sa začína žiadosťou o posúdenie odkázanosti na konkrétnu sociálnu službu.
Nasleduje lekárske a sociálne posudzovanie, potom posudok. Záleží najmä na schopnosti postarať sa o seba: stravovanie, vyprázdňovanie, osobná hygiena, obliekanie, zmena polohy, sedenie, pohyb, orientácia v prostredí, dodržiavanie liečebného režimu.
2. Šesť stupňov
Odkázanosť na pomoc inej osoby má šesť stupňov. Najnižší – označuje sa I – znamená sebestačnosť, takže nezakladá nárok na sociálnu službu hradenú z verejných zdrojov. Na domov dôchodcov teraz stačí stupeň II, ale od januára to má byť najmenej IV.
3. Bez lehoty
Dôležité je rozhodnutie o odkázanosti. Na základe neho môžete podať „žiadosť o uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby“. Obec však nemá žiadnu lehotu na jej vybavenie.
4. Voľné je drahšie
Sú len dve možnosti: zapísať sa do poradovníka alebo skúsiť niečo iné. Problém je, že kolabuje spôsob financovania. Samospráva uprednostňuje svoje zariadenia. Tam, kde miesto majú, je zákonite drahšie.
5. Ak platíte všetko
Samoplatca sa nemusí obťažovať úradným konaním. Nemusí mať žiaden posudok, žiaden stupeň odkázanosti. Za službu zaplatí toľko, koľko zodpovedá reálnym nákladom na ňu.