Pôvodný agentúrny text SME o 18:20 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Rada pre vysielanie a retransmisiu dala verejnoprávnemu telerozhlasu pokutu 50-tisíc eur za Večer pod lampou o kauze Cervanová.
Do relácie v júni tohto roku pozval jej moderátor Štefan Hríb mužov, ktorí boli právoplatne odsúdení z vraždy študentky medicíny Ľudmily Cervanovej.
Všetci tvrdia, že proces v období socializmu vykonštruovala štátna moc. V relácii zazneli viaceré dôkazy a tvrdenia, ktoré svedčia v ich prospech.
Ochrana dôstojnostiPokutu rada vysvetľuje porušením povinnosti na ochranu ľudskej dôstojnosti.
„Dali sme priestor ľuďom, ktorých dôstojnosť a práva pošliapali komunistické súdy, a dostaneme pokutu za porušenie ochrany ľudskej dôstojnosti?“ reagoval na pokutu Hríb.
Rada si podľa neho nevypočula jeho názor a astronomickú pokutu považuje za demonštráciu sily veľmi slabých úradníkov.
„Počkáme si na doručenie rozhodnutia rady, a tak ako aj v inych prípadoch, keď rada podľa nášho názoru rozhodla neoprávnene, sa budeme brániť,“ povedal Richard Šümeghy, hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska.
Proti relácii po jej odvysielaní protestovala aj Generálna prokuratúra. „Odmietame skutočnosť, že STV umožnila osobám, ktoré boli právoplatne odsúdené za obzvlášť závažné úmyselné trestné činy, aby verejne dehonestovali a znižovali postavenie justičných a policajných orgánov,“ informovala vtedy v stanovisku Generálna prokuratúra.
NeprišliHríb do relácie vtedy pozýval aj prokurátorov, vyšetrovateľa a sudcov. Nikto z nich neprišiel, a tak nemal kto oponovať. Časopis .týždeň, ktorého je Hríb šéfredaktorom, vinu všetkých štyroch mužov spochybňuje dlhodobo.
V zmluve medzi RTVS a spoločnosťou W press, ktorá vydáva časopis .týždeň, sa píše aj o pokutách od Rady pre vysielanie. Hríb však hovorí, že k svojvoľnému porušeniu zákona v tomto prípade neprišlo.
Časť textu zmluvy medzi RTVS a W press:Zmluvné strany sa dohodli, že v prípade, ak pri výrobe audiovizuálnych diel, resp. ich zvukových záznamov dodávateľ poruší povinnosti uvedené v tejto zmluve a v dôsledku nerešpektovania rozhodnutí exekutívy poverenej zo strany RTVS dôjde pri vysielaní k nežiaducemu konaniu, v dôsledku čoho bude RTVS uložená zo strany Rady pre vysielanie a retransmisiu pokuta, zaväzuje sa objednávateľ túto pokutu uhradiť RTVS v celej jej výške a zároveň sa zaväzuje zaplatiť zmluvnú pokutu za každú reláciu v premiére vo výške 10 000,- EUR (slovom: desaťtisíc EUR) za poškodenie dobrého mena RTVS; za každé porušenie povinností a to do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty RTVS. Tým sa dodávateľ nezbavuje povinnosti nahradiť RTVS aj vzniknutú škodu.
Hríb: To sme v KĽDR?Na otázky SME odpovedal moderátor relácie Večer pod lampou Štefan Hríb.
Čo si o myslíte pokute?
"Neverím vlastným očiam. Dali sme priestor ľuďom, ktorých dôstojnosť a práva pošliapali komunistické súdy, a dostaneme pokutu za porušenie ochrany ľudskej dôstojnosti? To žijeme v KĽDR? Dali sme možnosť vystúpiť obom stranám, odsúdeným aj sudcom, svedkom a prokurátorom, a my sme neobjektívni? Tu vôbec prebehol November 1989?"
Prečo sa podľa vás rada rozhodla pre takúto pokutu?
"Nepoznám tých ľudí, ani sa nepokúsili vypočuť si názor tvorcov relácie. Kto sú členovia rady? Akú majú morálnu autoritu? Čím osobne ručia za svoje kompetencie? Majú svedomie a elementárnu schopnosť posudzovať priebeh a obsah slobodnej diskusie? Astronomickú pokutu považujem za demonštráciu sily veľmi slabých úradníkov."
Mohla by to byť snaha o likvidáciu lampy?
"Tá snaha je tu permanentne už od vzniku lampy. Slobodná diskusia tu väčšine prekáža."
Vo vašej zmluve s RTVS je časť, kde sa v prípade pokuty od rady pre retransmisiu zaväzujete ako dodávateľ programu zaplatiť pokutu v celej výške. Môže si to vydavateľstvo dovoliť?
"Pokutu by sme platili iba vtedy, keď by sme zámerne a svojvoľne porušili zákon či zmluvu. Nič také sa nestalo. Odvolanie sa voči tomuto hanebnému verdiktu je podľa mňa povinnosťou RTVS."