Počas sviatkov je zatvorených aj väčšina materských škôl.
BRATISLAVA. Školákom základných a stredných škôl sa v piatok začali vianočné prázdniny. Takmer 750-tisíc detí bude od učenia oddychovať vrátane víkendov 17 dní.
Aj keď sa vyhláška ministerstva školstva o organizácii školského roku nevzťahuje na materské školy, tie v posledné roky kopírujú prázdniny základných škôl.
„Platí, že školské prázdniny sú určené pre školy okrem materských,“ povedala Viera Hajdúková z odboru materských a základných škôl ministerstva školstva.
Podľa Hajdúkovej materské školy nemajú mať školské prázdniny, ale dovolenku.
V článku sa dočítate:
Ktoré poplatky by sa mohli zvýšiť
Zdražovať nebudú všade, pôjde len o pár eur
Nezdravé výberové jedlá môžu byť drahšie
Prázdniny ministerstvo zverejňuje na tri roky dopredu
Termíny školským prázdnin
Je to na dohode
Väčšina materských škôl dlhé vianočné voľno zdôvodňuje nedostatkom detí. Rodičia zase dôvodia, že pravdupovediac nemajú na výber, lebo materské školy im voľno viacmenej nadiktujú.
Ale kým učiteľky materských škôl majú osem týždňov dovolenky, rodičia podľa dĺžky odpracovaných rokov len štyri, nanajvýš päť týždňov.
Viera Hajdúková hovorí, že organizácia činnosti materskej školy vrátane činnosti počas školských prázdnin, musí byť podrobne rozpracovaná v školskom poriadku každej materskej školy.
Ak majú teda rodičia pripomienky, mali by ich tlmočiť najmä na rodičovských združeniach.
Náhradné riešenie
Rodič, ktorý nemá dostatok dovolenky alebo nemá komu deti zveriť, má podľa zákona možnosť využiť náhradné zariadenie.
„V miestach, kde je viac materských škôl jedného zriaďovateľa, sa počas prerušenia prevádzky deti sústreďujú do niektorej z nich,“ povedala Hajdúková.
Zriaďovateľ je povinný vyjsť rodičovi v ústrety, záujemcov o náhradnú prevádzku musí byť však viac ako pätnásť.
V bratislavskej mestskej časti Petržalka počas vianočných dní spomedzi 19 materských škôl funguje počas dvoch týždňov vždy len jedna.
Záujem o náhradné škôlky na Strečnianskej a Jankolovej prejavilo veľmi málo rodičov, navštevovať ich medzi vianočnými sviatkami a po Novom roku bude iba 31 detí.
„V našej škôlke o náhradné miesto prejavili len traja rodičia,“ povedala riaditeľka na Bzovíckej ulici Božena Kováčová. „Tým, že máme v tomto období zatvorené, usporíme na energiách, čo nám pomáha.“
V zariadeniach mesta Žilina je obdobná situácia.
„V týždni od 27. do 30. decembra budú všetky materské školy zatvorené. Od 2. do 5. januára bude v prevádzke päť náhradných škôlok,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Podľa hovorkyne Košíc Martiny Viktorínovej z 31 materských škôl má väčšina vianočné voľno, v prevádzke bude šesť, ktoré budú rodičom k dispozícii ako náhradné. V každej mestskej časti budú otvorené vždy dve.
Ktoré poplatky by sa mohli zvýšiť
Doteraz štát reguloval poplatky v školských zariadeniach, ktorých zriaďovateľmi sú obce a mestá. Maximálna výška príspevkov sa odvíjala od životného minima. Od 1. januára 2012 regulácia neplatí a výšku poplatkov určí samospráva. Nové poplatky ešte známe nie sú, obce a mestá potrebujú čas. Niekde sa tak môže stať vo februári či v marci.
Čo sa zmení
Materské školy
V materských školách rodičia okrem stravy mesačne uhrádzajú aj príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov, v súčasnosti najviac 12,99 eura.
Základné umelecké školy
Doteraz rodič uhrádzal najviac 12,99 eura.
Centrá voľného času
Doteraz rodič uhrádzal najviac 12,99 eura.
Školské internáty
Aktuálne rodič doplácal najviac 38,99 eura.
Školské strediská záujmovej činnosti
Mesačná účasť rodiča je v súčasnosti 6,49 eura.
Jazykové školy
Ročné školné v jazykovej škole je dnes 86,65 eura.
Školské stravovanie
Po novom rodič bude prispievať nielen na nákup potravín, ale aj na režijné náklady. To znamená platy kuchárok, prevádzku jedálne či modernizáciu vybavenia.
Doteraz rodič prispieval v materskej škole na stravu denne od 1,06 eura do 1,39 eura.
Pri diétnom stravovaní to je 1,60 eura.
V základnej škole obed vychádzal v priemere okolo 1,0 eura, výška závisí od veku.
Pri diétnom stravovaní maximálne 1,46 eura, výška závisí od veku.
V športových triedach najviac 1,20 eura.
Príspevok od rodičov mohli jedálne použiť len na nákup potravín.
Od januára môžu školy pýtať aj peniaze na režijné náklady.
Zdražovať nebudú všade, pôjde len o pár eur
Výdavky rodičov na vzdelanie detí v novom roku porastú. Samospráva môže po novom upraviť ľubovoľne všetky školské poplatky.
Zastupiteľstvá miest a obcí, ktoré sú zriaďovateľmi školských zariadení, by v týchto dňoch mali schvaľovať nové sadzby za školské poplatky. Kým doteraz ich štát reguloval, po novom budú poplatky v réžii samosprávy.
Samosprávy sa v predvianočnom období do nových úprav nehrnú. Tieto zmeny sa musia premietnuť do všeobecne záväzného nariadenia.
V bratislavskej mestskej časti Nové Mesto pribudli režijné náklady.
„Pri príspevkoch na stravu pribudla položka mesačné režijné náklady, ktoré sa pohybujú vo výške od jedného do štyroch eur v závislosti od veľkosti zariadenia,“ povedal hovorca Marek Tettinger. Poplatky v materských školách a základných školách sa nezmenia.
„K tomuto kroku pristúpime až po vykonaní analýzy stavu v školských stravovacích zariadeniach,“ povedal Vladimíra Ďugo, vedúci odboru školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade v Nitre. Podľa neho by zmena mohla nastať najskôr vo februári, marci.
Bratislavská mestská časť Ružinov podľa jej hovorkyne Miroslavy Štrosovej zatiaľ zostáva pri pôvodných poplatkoch.
Za pobyt v materskej škole či v školskom klube budú rodičia naďalej platiť 13 eur mesačne.
O zmene poplatkov neuvažuje ani mesto Trenčín. Jeho hovorca Richard Nemec povedal, že poplatky v materských školách, základných umeleckých školách, školských kluboch detí či v školských jedálňach a výdajniach mierne mesto zvýšilo k 15. septembru. Napríklad v materských školách mesačne rodičia platia viac o 0,84 eura.
Zmeny sa neudejú ani v mestskej časti Petržalka.
Nezdravé výberové jedlá môžu byť drahšie
Školáci nie sú z domu naučení na vyváženú stravu, dávajú prednosť energetickým jedlám z fast foodov. Školské jedálne ich chcú naučiť, ako sa zdravo stravovať.
BRATISLAVA. Ak si stredoškoláci budú chcieť dať v školskej jedálni rezeň či vyprážaný syr, môže sa im stať, že budú platiť viac.
Finančné pásma
Úhrada za školské stravovanie sa líši v každom kraji. Jedálne sa musia riadiť piatimi finančnými pásmami. Konkrétne pásmo vyberajú zriaďovatelia škôl. Pásma sa každoročne aktualizujú.
Ministerstvo školstva podľa slov Silvie Tokárovej uvažuje, že klasické obedové menu na stredných školách by sa od nového školského roku mohlo rozšíriť o výberové jedlá. Jedlá na výber však budú drahšie ako klasické školské obedové menu.
„V školách by mali začať fungovať aj asistenti výživy, ktorí by boli koordinátormi prevencie obezity. Komunikovali by o zdravej výžive nielen s deťmi, ale aj s ich rodičmi,“ povedala Tokárová.
Zmena by mala nastať aj v stravovaní detí, ktoré navštevujú športové školy. Do ich jedálneho lístka budú zahrnuté odporúčané výživové dávky pre športovcov.
Ministerstvo pracuje na zásadách zostavovania takéhoto jedálneho lístka. „V oblasti výživy detí a žiakov to je svetový unikát,“ dodáva Tokárová.
Prázdniny ministerstvo zverejňuje na tri roky dopredu
Na otázky o prázdninách odpovedali Ingrid Kováčová a Viera Hajdúková z ministerstva školstva.
Kto určuje dĺžku jesenných, vianočných a iných prázdnin?
Termíny školských prázdnin určuje ministerstvo školstva. Vyhláška o podrobnostiach o organizácii školského roku na základných školách, stredných školách, základných umeleckých školách, praktických školách a odborných učilištiach bola pred schválením predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Do tohto procesu sa zapojila aj verejnosť. Záväzne schválená bola až potom, čo sa do nej zapracovali pripomienky.
Vyhláška berie do úvahy štátne sviatky a dni v týždni, na ktoré pripadajú, pričom sa prihliada aj na organizáciu prevádzky škôl, aby fungovali čo najefektívnejšie.
Kedy môže riaditeľ poskytnúť žiakom riaditeľské voľno?
Riaditeľské voľno sa môže žiakom v období školského vyučovania udeliť najviac na päť dní a je presne vymedzené. Musí ísť o závažné dôvody, najmä organizačné a prevádzkové.
Môže riaditeľka materskej školy obmedziť počas letných prázdnin dochádzku tým deťom, ktorých matka je na materskej alebo rodičovskej dovolenke?
Nie. Dochádzka do materskej školy je celoročná a nemožno ju obmedzovať len na obdobie počas školského vyučovania.
Riaditeľka materskej školy v žiadnom prípade nesmie nútiť zákonných zástupcov, aby dieťa, ktorého matka je na materskej dovolenke s ďalším dieťaťom, v čase letných prázdnin nenavštevovalo materskú školu.
Možno sa však s rodičmi dohodnúť, že v čase letných prázdnin bude dieťa chodiť do materskej školy nie na celý deň, ale len na pol dňa, alebo nie každý deň, ale len niektoré dni v týždni.
Môžu cirkevné materské školy prijatie dieťaťa podmieňovať súhlasom rodičov s povinnou dvojmesačnou letnou dovolenkou?
Nie. Vyhláška o materskej škole taxatívne určuje, že cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na tri týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky zamestnancov.
Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky je riaditeľka povinná oznámiť spravidla dva mesiace vopred.