BRATISLAVA. Do tohto programu patrí aj smernica o koncesiách, ktoré boli doteraz na európskej úrovni upravené len čiastočne.
Reforma právnych predpisov o verejnom obstarávaní tvorí jedno z dvanástich prioritných opatrení uvedených v Akte o jednotnom trhu prijatom v apríli 2011. Cieľom je podpora hospodárskeho rastu a zamestnanosti pri dosiahnutí cieľov stratégie Európa 2020.
Vzhľadom na súčasné rozpočtové obmedzenia sa efektívnosť verejného obstarávania podľa Bruselu stala pre všetky členské štáty prioritou. Preto je dôležité mať k dispozícii pružné a užívateľsky nenáročné nástroje, prostredníctvom ktorých budú verejné orgány.
"Táto reforma je nevyhnutná, ambiciózna a realistická. Užitočnosť súčasných smerníc sa preukázala. Tieto smernice sa však musia ďalej vyvíjať. Rád by som sa postaral o to, aby smernice o verejnom obstarávaní boli pre tých, ktorí sa nimi zaoberajú každý deň, jednoduchšie, účinnejšie a aby im uľahčovali postup," vyhlásil komisár pre vnútorný trh a obchod Michel Barnier.
Návrh smernice o koncesiách podľa neho predstavuje dotvorenie vnútorného trhu verejného obstarávania a v nasledujúcich rokoch by mal umožniť dosiahnutie značného zisku z hľadiska efektívnosti verejných výdavkov a hospodárskeho rastu.
Navrhovaná reforma verejného obstarávania má zabezpečiť zjednodušenie a väčšiu pružnosť pravidiel a postupov.
Jej cieľom je tiež podpora malých a stredných podnikov pri prístupe k verejnému obstarávaniu a uľahčenie kvalitnejšieho využívania verejného obstarávania cez dôslednejšie zohľadnenie spoločenských a environmentálnych kritérií. Výdavky verejných orgánov na tovar, služby a práce predstavujú každý rok 18 % hrubého domáceho produktu.
"V čase, ktorý je vo väčšine členských štátov poznamenaný rozpočtovými obmedzeniami a hospodárskymi problémami, musí politika verejného obstarávania ešte viac ako inokedy zabezpečiť optimálne využívanie týchto finančných prostriedkov," uviedla ďalej Európska komisia.