WASHINGTON. Plán sa zdal jednoduchý. Snemovňa reprezentantov mala formálne schváliť návrhy daňových zákonov, na ktorých sa dohodli republikáni a demokrati cez víkend v Senáte.
Mali sa ponechať daňové úľavy zamestnaným Američanom.
Zároveň sa nemala zmeniť 99týždňová lehota, počas ktorej je dlhodobo nezamestnaným vyplácaná podpora.
Daňové návrhy boli súborom kompromisov, preto mali platiť len do konca februára. Za ten čas sa mali politici dohodnúť na dlhodobejšom riešení v otázke daní.
Zmarené snahy
Snahy zmarili republikáni z radikálnej frakcie Tea Party. Odmietajú zadlžovanie federálnej kasy cez dotácie pre dlhodobo nezamestnaných.
Okrem toho žiadajú, aby sa mzdové úľavy predĺžili na celý rok. Zákony na pár mesiacov by navyše firmy zaťažili nákladmi na administratívu.
Ak sa demokrati s Tea Party do konca roka nedohodnú, od januára bude 160 miliónov zamestnaných Američanov platiť vyššie dane.
Z hrubej mzdy odvedú o dva percentuálne body viac ako doteraz, teda až 6,2 percenta. Demokratka Nancy Pelosiová podľa TV Bloomberg vypočítala, že náklady pre rodinu sa zvýšia ročne o tisíc dolárov.
„Som zdesený. Je to hlúpy, krátkodobý a extrémne deštruktívny krok republikánov,“ povedal pre SME analytik David A. Andelman.
Navyše Kongres decembrové rokovania už ukončil a senátori sa vrátia až v januári. „Aj keby sa daňové prázdniny opäť zaviedli, neverím, že sa daň ľuďom vráti cez daňové priznanie v roku 2013,“ tvrdí.
V čase, keď ekonomika brzdí, prezident Barack Obama z dovolenky na Havaji vyzval republikánov, aby sa nezahrávali s ohňom. Avizoval, že je ochotný s nimi rokovať.
Bez práce, bez domova
Zákon najviac uškodí 5,7 milióna dlhodobo nezamestným, ktorým sa vyplácanie podpory skráti o 20 týždňov. „Už teraz majú mnohí z nich problém platiť účty,“ vysvetľuje Andelman. Práca sa nehľadá ľahko.
Jane Glynnová z Centra pre americký pokrok tvrdí, že na jedno pracovné miesto pripadajú štyria nezamestnaní.
„Až 74 percent nezamestnaných vidí svoju finančnú budúcnosť negatívne a 60 percent je presvedčených, že si nikdy prácu nenájde,“ tvrdí.
Televízia CBS News odvysielala pred pár týždňami reportáž o Američanoch, ktorým kríza zobrala strechu nad hlavou. Dnes prespávajú v útulkoch alebo vo vlastných autách na parkoviskách.
Pätnásťročná Arielle a jej o dva roky mladší brat Austin v ňom bývajú s otcom Tomom Metzgerom. Ako tesár si prácu hľadá márne.
Keď rodina z Floridy prišla o dom, kúpil za posledných tisíc dolárov nákladné auto, kde trojica býva. Žijú tam už päť mesiacov. Najviac sa obávajú o svoju bezpečnosť.
Nákladné auto po škole zamieri vždy do knižnice. „Vzdelanie je pre nás všetko. Chcem byť právničkou. Ak sa budem venovať štúdiu, stanem sa ňou,“ hovorí Arielle.