BRATISLAVA. úradu SR (TÚ SR) vypísať aukciu na frekvenčné bloky.
Úrad chce pritom už začiatkom budúceho roku prideľovať napríklad frekvencie v pásmach 800 MHz (tzv. digitálna dividenda) a 2 600 MHz. Tieto pásma sú vhodné na poskytovanie vysokorýchlostného pripojenia na internet prostredníctvom technológie Long Term Evolution (LTE).
Napriek tomu ich asi TÚ SR nebude môcť prideľovať v elektronickej aukcii. Rezort dopravy totiž neplánuje prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní a účinnosť stanovuje až od 1. júna budúceho roku.
"Novela zákona o elektronických komunikáciách bude prerokovávaná v riadnom legislatívnom konaní," potvrdil hovorca ministerstva Martin Krajčovič. Parlament však do marcových predčasných volieb čaká len jedna riadna schôdza a poslanci tak v prípade, že novelu schváli vláda, stihnú jej prerokovanie len v prvom čítaní. Návrhy zákonov, ktoré sa neprerokujú v druhom a treťom čítaní, sa však neprenášajú do ďalšieho volebného obdobia.
Ak by teda Telekomunikačný úrad trval na termíne prideľovania 4G frekvencií v prvom štvrťroku 2012, nemohol by pri súťaži použiť elektronickú aukciu. Používanie tejto formy aukcie pritom aj podľa samotného ministerstva zabezpečí transparentnejší výber poskytovateľa služieb elektronických komunikácií a zároveň zníži mieru korupcie, ako aj nákladov účastníkov výberového konania pri predkladaní ponúk.
O novelizáciu zákona o elektronických komunikáciách sa pritom začiatkom decembra na schôdzi parlamentu pokúsil aj poslanec Anton Marcinčina za KDH, ktorý tak chcel urobiť prostredníctvom nepriamej novely. Poslanci však tento postup neodobrili.