BUDAPEŠŤ. Maďarská vláda nevidí súvislosti medzi znížením ratingu Maďarska, listom predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa s výzvou na stiahnutie dvoch zákonov z finančnej sféry a začatím rokovaní s Medzinárodným menovým fondom (MMF). Vyhlásil to dnes v Budapešti hovorca maďarskej vlády András Giró-Szász.
Skutočnosť, že sa v januári začnú rokovania s MMF, mala ratingové agentúry motivovať k tomu, aby svoje rozhodnutia prijali až po rokovaniach, zdôraznil podľa internetového vydania maďarského denníka Népszabadság hovorca v reakcii na novinársku otázku.
Experti z kruhov finančných trhov podľa denníka v tejto súvislosti poukázali na to, že krok agentúry Standard & Poor's (S&P), ktorá v stredu (21.12.) znížila rating Maďarska do špekulatívneho pásma, môže znamenať upozornenie pre maďarskú vládu.
"Zníženie ratingu odráža naše presvedčenie, že sa naďalej oslabuje predvídateľnosť a dôveryhodnosť maďarského politického systému," uvádza sa v správe agentúry. Kroky vlády podľa S&P vyvolávajú otázky týkajúce sa nezávislosti inštitúcií, ktoré majú na starosti dohľad, a zhoršujú prostredie pre investorov.
"To bude mať podľa nášho názoru negatívny vplyv na investície a fiškálne plánovanie, čo zhorší strednodobé rastové vyhliadky," argumentovala S&P.
Zníženie ratingu nie je o Maďarsku, ale o kríze eura, reagovalo v stredu večer maďarské ministerstvo národného hospodárstva. Vo vyhlásení uviedlo, že Maďarsko je nepriamo obeťou krízy eurozóny a útokom voči únii. Terajšie rozhodnutie S&P sa evidentne nezakladá na hodnotení maďarského hospodárskeho a finančného systému, ale na tlaku účastníkov trhu, ktorých záujmom je posilnenie dolárovej zóny a oslabenie eurozóny, podotklo maďarské ministerstvo.
Barroso začiatkom tohto týždňa vyzval listom maďarského premiéra Viktora Orbána, aby stiahol návrhy zákonov o národnej banke a o finančnej stabilite. Vláda deklarovala, že to aj napriek tejto výzve neurobí.