PCHJONGJANG. Navyše po páde komunizmu v Európe klesla ešte hlbšie a v dôsledku štátnej politiky sebestačnosti zápasí doslova o prežitie.
Hrubý domáci produkt (HDP) komunistickej Kórey dosiahol vlani podľa odhadu centrálnej banky v Soule zhruba 30 biliónov juhokórejských wonov (19,97 miliardy eur). To je sotva jedna štyridsatina HDP Južnej Kórey. KĽDR údaje o vývoji ekonomiky nezverejňuje.
Nový vodca, pravdepodobne najmladší syn zosnulého lídra Kim Čong-un, sa bude musieť rozhodnúť, či bude pokračovať v doterajšom systéme centrálne riadenej ekonomiky, ktorý ale zlyhal, alebo sa vyberie čínskou cestou otvorenej ekonomiky. Čína už vďaka tomu predbehla aj Japonsko a stala sa druhou najväčšou svetovou ekonomikou.
KĽDR má bohaté zásoby minerálov, väčšie ako Južná Kórea, a väčšiu priemyselnú základňu ako susedná republika. Po viac ako šiestich dekádach totalitného režimu však obyvateľom nedokáže zabezpečiť dostatok potravín. Americká CIA odhaduje, že v rebríčku, ktorý porovná HDP 228 štátov, je Severná Kórea na 195. mieste.
"Je to ukážkový príklad zlyhania uzavretej ekonomiky - stále žije v stredoveku, zatiaľ čo zvyšok sveta sa neustále posúva dopredu," konštatuje Čcho Pong-hjun z ekonomického výskumného inštitútu IBK v Soule, ktorý od roku 2000 viac ako 30-krát navštívil Severnú Kóreu a je poradcom viacerých juhokórejských priemyselných podnikov. "Nový líder sa možno pokúsi zaviesť nejaké ekonomické reformy, napríklad čiastočný trhový systém a zóny pre zahraničné investície, keď získa neobmedzenú kontrolu nad krajinou," dodal.
Severná Kórea je závislá od potravinových darov zo zahraničia od polovice 90. rokov, keď zhruba 2 milióny ľudí v krajine zomreli na podvýživu. Organizácia Spojených národov odhaduje, že v súčasnosti je približne 5 miliónov z celkového počtu 24 miliónov obyvateľov KĽDR odkázaných na potravinovú pomoc a každé tretie dieťa zaostáva v raste pre nedostatok výživy.
Niektorí odborníci ale upozorňujú, že nový vodca v prvom roku do ekonomiky zasahovať nebude, sústredí sa na upevnenie svojej politickej moci a udržanie poriadku. A až keď sa politická situácia v krajine stabilizuje, zameria sa na ekonomiku.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.