BRATISLAVA. Valné zhromaždenie Slovenského plynárenského priemyslu opäť riešilo, komu bude patriť najcennejší majetok firmy: tranzitná plynovodná rúra.
SPP pod kontrolou zahraničných akcionárov – nemeckého E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France – navrhol, aby sa rúra previedla na jej dcérsku firmu Eustream.
Tá má na starosti prepravu plynu, ale momentálne si rúru od matky iba prenajíma. Európska smernica pritom vyžaduje, aby boli činnosti SPP ako tranzit a predaj čo najviac odčlenené.
Zmeny na valnom zhromaždení štát ako 51-percentný akcionár SPP odmietol. Aj keď nemá nad plynárenskou firmou manažérsku kontrolu, na valnom zhromaždení môže zahraničných akcionárov SPP vetovať.
Kontrola nad rúrou
Fondu národného majetku (FNM) ako držiteľovi štátneho podielu chýbal súhlas vlády, aby prevod odobril. Navyše, parlament ešte neschválil zákon, ktorým by sa európska legislatíva premietla do našich zákonov.
Fond sa obáva toho, že prevod rúry a zmeny v zákonoch oslabia kontrolu štátu nad strategickou rúrou.
Ministerstvo hospodárstva je tiež proti prevodu. Momentálne skúmame jeho dosahy na kontrolu štátu nad rúrou, tvrdí hovorca rezortu Róbert Merva.
Rezort trápi tiež to, ako sa rúra ocení a aký vplyv na dividendy od SPP to bude mať. V zásade však súhlasí s tým, že rúra sa bude musieť skôr či neskôr pre eurolegislatívu previesť. Najprv však prevod musí odobriť vláda, ktorej o tom predložil rezort materiál.
SPP: Hrozia škody
Čas na prispôsobenie sa Bruselu sa kráti, upozorňuje SPP.
„Európska smernica vyžaduje, aby prevádzkovatelia prepravných sietí spĺňali podmienky nezávislosti najneskôr tretieho marca 2012. Vlastníctvo prepravných aktív je jednou z najdôležitejších požiadaviek na zabezpečenie nezávislosti,“ povedal Ondrej Šebesta, hovorca SPP.
Plynárenský gigant tvrdí, že štát o kontrolu nad plynovodom nepríde. Ak sa však rúra neprevedie, hrozí, že prepravca plynu – Eustream – bude poškodený.
Môže sa totiž stať, že pre omeškanie sa nebude môcť Eustream zapájať do nových projektov a Slovensko stratí svoju pozíciu ako dôležitý tranzitný koridor pre ruský plyn, tvrdí Šebesta.
Valné zhromaženie SPP už riešilo prevod tranzitnej rúry pred niekoľkými týždňami – tiež neúspešne. Jej hodnota bola vtedy vyčíslená na 2,5 miliardy eur.
SPP pritom onedlho čaká ešte ďalšia významná zmena. Časť podielov vo firme chce totiž kúpiť Energetický a průmyslový holding.