BRATISLAVA. Maďarsko má úverový rating v špekulatívnom pásme už aj od ratingovej agentúry Standard&Poor's (S&P) a aj s negatívnym výhľadom.
Pred mesiacom zobrala Maďarsku rating z investičného pásma konkurenčná Moody's.
Budapešť oficiálne odmieta, že to súvisí s listom, ktorý poslal Orbánovej vláde predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. V ňom vyjadril nesúhlas s obmedzením kompetencií maďarskej centrálnej banke.
Pred týždňom v piatok následkom toho odišli z Budapešti zástupcovia komisie aj Medzinárodného menového fondu (MMF).
Maďarské ministerstvo národného hospodárstva však tvrdí, že zníženie ratingu súvisí s krízou eura.
Odniesol si to aj forint
S&P so svojím rozhodnutím nečakala na závery rokovaní Orbánovej vlády s MMF o novom programe pomoci, aj keď tak pôvodne zamýšľala. Rokovania by podľa agentúry Bloomberg mali prebehnúť v prvých mesiacoch roka.
Agentúra rozhodnutie vysvetlila tým, že zmenami ústavy, zákona o centrálnej banke a ústavnom súde sa znižuje predvídateľnosť a dôveryhodnosť maďarskej politiky.
To znejasňuje rastové vyhliadky maďarskej ekonomiky v strednodobom horizonte.
Praktické dôsledky pocítila Budapešť hneď včera. Maďarsko si cez ročné pokladničné poukážky požičalo o tretinu menej forintov, ako chcelo.
Priemerný úrok, ktorý si investori vypýtali, sa vyšplhal nad 7,9 percenta, teda najvyššie za dva a pol roka.
Úročenie 10–ročných vládnych bondov dosiahlo takmer 9,4 percenta. Maďarský forint sa hneď po správe oslabil na 308,5 forinta za euro, čo bola jeho najslabšia hodnota v tomto mesiaci.
Neskôr sa mierne posilnil. Väčšina maďarských hypodlžníkov má úver v cudzej mene a slabý forint im predražuje splátky.
Rating a euroval
Znížením ratingu pohrozili agenúry aj krajinám eurozóny. Nepresvedčil ich spôsob, ako by eurolídri chceli riešiť dlhovú krízu.
Ak by však Francúzsko prišlo o najvyšší rating, o čom sa dosť špekuluje, malo by to vplyv aj na úverovú kapacitu eurovalu. Ratingová agentúra S&P odhaduje, že úverovú kapacitu záchranného fondu by to znížilo o tretinu.
Euroval má stále trojáčkový rating, čo neplatí o väčšine krajín eurozóny, ktoré sú jeho akcionármi.
„Ak by sa zhoršila aktuálna štruktúra ratingov, znížil by sa zrejme aj rating eurovalu a stúplo by úročenie ním vydaných dlhopisov,“ myslí si David Marek z Patria Finance.
Len nedávno národné parlamenty hlasovali o zvýšení záruk jednotlivých krajín, aby sa jeho efektívna úverová kapacita dostala na 440 miliárd eur. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo na Slovensku padla vláda.
Varovanie však dostali aj Spojené štáty od agentúry Fitch. Ak USA nebude riešiť svoj dlh, agentúra mu môže znížiť rating, no do roku 2013 sa to nestane. V auguste zobrala Spojeným štátom najvyšší rating agentúra S&P.