NEW YORK.
Dlhodobý emisný rating Slovenska v domácej aj zahraničnej mene zostáva na úrovni A1. Na tejto úrovni sa nachádza aj rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov v domácej mene rovnako ako rating strednodobých nezabezpečených záväzkov v domácej mene. Výhľad ratingov je stabilný.
Vysoká úverová známka je odrazom "impozantného reálneho priblíženia zvyšku EÚ v makroekonomickej a príjmovej oblasti. Nízke mzdy, vysoká úroveň vzdelania a tesná blízkosť k jadru Európy urobili z krajiny atraktívne miesto pre priame zahraničné investície," uvádza sa v správe Moody's.
Pozitívny vplyv na silu slovenských inštitúcií mal vstup do Európskej únie (EÚ) a prijatie eura. Podobne ako v ostatných krajinách únie, aj na Slovensku bol právny poriadok EÚ efektívnym katalyzátorom pre systematickú reformu inštitúcií.
"V posledných rokoch sa však tempo reforiem spomalilo. Vysoká finančná sila slovenskej vlády je odrazom nízkej dlhovej záťaže a veľmi priaznivej štruktúry úrokov a splatnosti dlhu," uvádza sa správe agentúry.
Úverová bonita Slovenska profitovala z reforiem, ktoré viedli k štrukturálnym zlepšeniam. V súčasnej situácii sa však zvyšujú riziká ohrozujúce rastový model založený na investíciách a exporte. Navyše, verejný dlh v pomere k HDP sa v uplynulých dvoch rokoch výrazne zvýšil. Neustále zlepšovanie fiškálnej bilancie a výrazné a dôveryhodné znižovanie deficitu podporia rating na terajšej úrovni.
Zvýšenie ratingu prichádza do úvahy v prípade pokračovania v štrukturálnych reformách, výrazného zlepšenia vládnej bilancie a poklesu verejného dlhu v pomere k HDP rovnako ako oživenia reálneho približovania k EÚ.
Naopak, tlaky na zníženie ratingu vzrastú, ak sa bude spomaľovať ekonomika a oslabí sa finančná sila vlády. Akékoľvek neplnenie rozpočtových cieľov, ktoré by podkopalo dôveryhodnosť fiškálnej politiky a zhoršilo dlhovú dynamiku, by zvýšilo tlak na ratingy Slovenska.