BRUSEL. Nekoordinované kroky jednotlivých štátov môžu situáciu ešte zhoršiť, preto sa únia ešte v roku 2010 dohodla na vytvorení nových regulačných orgánov, ktoré od začiatku tohto roka dohliadajú na trhy.
Spoločným cieľom týchto inštitúcií je, aby dostatočne v predstihu odhalili nerovnováhy a riziká vo finančnom systéme, aby mohli včas na ne reagovať.
Európsky bankový dohľad EBA (European Banking Authority) sídli v Londýne, dohľad nad poisťovňami EIOPA (European Insurance and Occupational Pensions Authority) vo Frankfurte nad Mohanom a dohľad nad trhom s cennými papiermi, to znamená burzový dohľad, ESMA (European Securities and Markets Authority) v Paríži. Všetky inštitúcie vznikli transformáciou už existujúcich regulačných orgánov.
Nová je tiež rada pre systémové riziká ESRB (European Systemic Risk Board), ktorá má na starosti stabilitu finančného systému. V rade sedia centrálni bankári a akademici a na jej čele je prezident Európskej centrálnej banky. ESRB by mala včas rozpoznať systémové riziká ohrozujúce finančný systém a odporučiť riešenia, napríklad v prípade, ak sa niektoré banky dostanú do takých problémov, že by mohli so sebou stiahnuť aj ďalšie finančné domy.
Národné regulačné dohľady sú naďalej zodpovedné za každodenný dohľad nad jednotlivými finančnými inštitútmi a domácimi finančnými trhmi.
Informovala o tom agentúra DPA.