BRATISLAVA. Prebytočný hnuteľný majetok štátu s hodnotou nad 10.000 eur sa bude musieť od nedele (1.1.) predávať cez elektronické aukcie.
V tento deň vstúpi do účinnosti novela zákona o účtovníctve, ktorá pozmeňovacím návrhom poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) novelizovala aj príslušný zákon o správe majetku štátu.
V súčasnosti platí, že cez elektronické aukcie sa musí predávať štátny nehnuteľný majetok. Iniciátori návrhu Beblavý a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) priznali, že novým opatrením chcú zabrániť kauzám, ako bol predaj platinových sitiek, pri ktorom štát údajne prišiel o viac ako 1,5 milióna eur.
"Prípad v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) bol spájaný s našou politickou stranou a ja s mojimi kolegami sa nechceme skrývať, že tu určité pochybnosti vznikli, a preto chceme tento problém riešiť legislatívnou cestou," uviedla Žitňanská.
Kým v kauze platina bola ponuka na predaj zverejnená len na neverejne prístupnom portáli, po novom to bude musieť byť na niekoľkých miestach, okrem iného aj na webe predajcu a centrálnom webe ministerstva financií.
Na prihlásenie do takejto aukcie budú mať záujemcovia niekoľko týždňov a jej samotný priebeh nesmie trvať menej ako hodinu, pričom v prípade zvýšeného záujmu sa musí predĺžiť.
Dolná hranica na úrovni 10.000 eur podľa Beblavého odráža európsky priemer a reaguje aj na vysoké náklady, ktoré by vznikli jej znížením. Tvrdí, že štátne inštitúcie najčastejšie predávajú z hnuteľného majetku staršie vozidlá a nábytok. Pri tomto type tovaru by bola príprava elektronických aukcií pre veľké množstvo organizačne náročná.
Pri medializovanom predaji platinových sitiek trvala elektronická aukcia 20 minút, pričom víťazná ponuka prišla len sekundu pred jej ukončením. SŠHR SR vtedy predala 63.000 gramov sitiek s prímesou ródia firme Heneken. Jej vlastníkom sa stal 27-ročný Michal Hudoba, bývalý kandidát SDKÚ-DS vo voľbách v roku 2006.