Washington 27. decembra (TASR) - Vyplýva to z výsledkov ankety agentúry Associated Press (AP), na ktorej sa zúčastnilo takmer 40 ekonómov zo súkromných a akciových spoločností a z vysokých škôl. Spojené štáty takýto priaznivý rast dosiahnu za predpokladu, že ich ekonomiku nepriaznivo neovplyvní vývoj dlhovej krízy v eurozóne.
Ekonómovia predpokladajú, že len sotva klesne súčasná 8,6-% miera nezamestnanosti.
Najsilnejšia ekonomika sveta pokračuje na sklonku roka v priaznivom vývoji. Už piaty mesiac po sebe sa v nej vytvorilo najmenej 100.000 pracovných miest. Takéto dlhé priaznivé obdobie v tejto oblasti nemali USA od roku 2006.
Počet ľudí, ktorí žiadajú o podporu v nezamestnanosti, sa dostal na najnižšiu úroveň od apríla 2008. Vývoj potvrdzuje, že prepúšťanie pokračuje všade, ale jeho rozsah sa spomalil; priberanie ľudí do zamestnania sa zvyšuje.
Ekonómovia odpovedali na otázky ankety medzi 14. až 20. decembrom. Odhadujú, že sa v nasledujúcom roku až do novembrových prezidentských volieb v krajine bude vytvárať mesačne priemerne 177.000 pracovných miest. Tento rok sa ich tvorilo po 132.000.
Dean Maki, hlavný ekonóm Barclays Capital, uviedol, že americká ekonomika zostáva zraniteľnou zvonku. Veľkým rizikom pre ňu je európska dlhová kríza, ktorá by mohla vyvolať celosvetové zmrazenie poskytovania úverov. Mohlo by znovu dôjsť k tomu, čo sa už udialo v roku 2008 po krachu americkej veľkobanky Lehman Brothers.
Vonkajší šok by pre Spojené štáty nebol nebezpečný v prípade, ak by prírastok ich HDP dosahoval zdravých 4-5 %. Avšak pri raste 2-3 % by veľká globálna kríza zastavila tvorbu pracovných miest a viedla by k opätovnému rastu nezamestnanosti.
Informovala o tom agentúra AP.