Rozdiel medzi úročením vkladov a infláciou sa bude znižovať. Klienti však po jej zohľadnení aj tak veľa nezarobia.
BRATISLAVA. Úročenie vkladov, ktoré núkajú teraz banky, sa v budúcom roku pravdepodobne nezvýši. Inflácia bude podľa predpovedí analytikov nižšia ako v tomto roku, niekde okolo troch percent.
Výsledkom potom bude, že ak úroky v bankách infláciu pokryjú, tak len tesne. V tomto roku ju však nepokryli vôbec. Priemerná inflácia na úrovni štyroch percent, možno o niečo vyššia, bez problémov zhltla ročné sadzby, ktoré až na výnimky boli na vkladoch v bankách pod dvoma percentami.
Ponukové listy bánk
Za ročný vklad dávajú banky momentálne od 1,45 do 3,40 percenta, pri trojročnom vklade získate na ročnej báze len mierne vyšší úrok. Treba tiež rátať s tým, že banka z každého eura výnosu vyplatí klientovi len 81 centov. Stiahne totiž zrážkovú daň 19 percent, ktorú odvádza štátu.
Úročenie vkladov sa sčasti odvíja aj od kľúčovej sadzby Európskej centrálnej banky. Momentálne je na úrovni jedného percenta. V budúcom roku môže podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej ešte mierne klesnúť. Ovplyvní to situácia v eurozóne.
Banky však nemusia ísť s úrokmi pre klientov dole, keďže momentálne si dokážu požičať peniaze od iných bánk pomerne draho. Nové zdroje tak budú hľadať aj u bežných ľudí a budú sa ich vklady snažiť prilákať aspoň na taký úrok ako doteraz.
Alternatív nie je veľa
Ekonóm SAV Vladimír Baláž pripúšťa, že až tak veľa alternatív k bankovým vkladom občania nemajú. Sú to najmä podielové fondy, no zárobky tých konzervatívnych neboli v tomto roku až na pár dlhopisových fondov vyššie ako úroky v bankách.
Akciové fondy v tomto roku prerobili, na čo podielnici zareagovali tak, že z nich húfne vyberali peniaze. Prognózy vývoja americkej ekonomiky podľa Baláža dávajú istý predpoklad, že by tam akciové trhy mohli rásť, no čo sa stane v eurozóne, sa dá odhadovať iba ťažko.
Ceny komodít by mali v prvej časti roka skôr klesať. V druhej polovici by mohli podľa analytika Colossea Borisa Tomčiaka rásť ceny ropy, medi, ale aj drahých kovov.