BRATISLAVA. Pred rokom dokázalo zhodnotenie dôchodkových úspor prekryť infláciu. Bolo síce nízke, ale spotrebiteľské ceny u nás rástli len o jedno percento. V tomto roku asi štvorpercentná inflácia hravo zotrela výnosy v druhom pilieri.
Z údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (DSS) vyplýva, že zhodnotenie penzijných úspor bolo v tomto roku od 1,2 do 1,6 percenta. Vo VÚB Generali DSS bolo mierne vyššie a to 2,1 percenta.
Čakajú o čosi lepšie výnosy
DSS síce pripúšťajú, že výnosy fondov môžu byť v budúcom roku vyššie, no nie oveľa. Nebudú tak zrejme stačiť na očakávanú trojpercentnú infláciu.
To, že od apríla budú garancie len v dlhopisovom fonde a zruší sa porovnávanie výnosov v šesťmesačnom horizonte, by mohlo DSS uvoľniť ruky pri investovaní. Investičnú stratégiu však neplánujú veľmi meniť.
„Bude zohľadňovať tak ako doteraz predovšetkým rizikový profil väčšiny sporiteľov a nestabilnú situáciu na finančných trhoch,“ hovorí šéf Allianz DSS Jozef Paška.
Do portfólií fondov však podľa správcov pribudnú dlhopisy s dlhšou lehotou do splatnosti, ako sú tam v súčasnosti. To by mohlo zvýšiť zhodnotenie fondov o zopár desatín, no zrejme nie o viac.
Od apríla však vznikne nový indexový fond, ktorý bude kopírovať vývoj vybraných akciových indexov. Teoreticky by mohol priniesť v priebehu niekoľkých rokov lepšie zhodnotenie. Minimálne budúci rok je však pre situáciu v eurozóne nejasný.
Správcovia tiež nepredpokladajú, že si v indexovom fonde začne sporiť veľa ľudí. „Náš odhad je, že ku koncu roka 2012 to nebude viac ako dve percentá sporiteľov,“ hovorí šéf VÚB Generali DSS Viktor Kouřil.
V rastových, po novom akciových fondoch má byť do konca budúceho roka 20 percent v akciách, drahých kovoch či realitných fondoch. DSS sa však proti zmenám ich cien vedia zabezpečiť tak, že ich pohyb nemusí mať vplyv na konečný výnos.
Je tiež otázne, ako sa k druhému pilieru postaví nová vláda. „Už táto politická situácia stačí na to, aby DSS aj po apríli realizovali skôr konzervatívnejší prístup,“ hovorí Kouřil.
Sporitelia sa nepýtajú
DSS majú podľa zákona rozposlať sporiteľom listy o zmenách v zákone do polovice januára. Niektoré ich už začali rozposielať.
Sporitelia sa zatiaľ o rušenie záruk či vznik nového fondu sami veľmi nezaujímajú. „Doteraz sme nezaznamenali žiadny zvýšený záujem klientov o zmeny,“ povedal Paška.