Agentúrne spravodajstvo sme o 19:56 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Napriek protestom zo zahraničia presadil maďarský premiér Viktor Orbán v parlamente kontroverzný zákon o centrálnej banke.
Podporilo ho 293 z 386 poslancov maďarského parlamentu.
Parlament, v ktorom má vládny Fidesz vyše dvojtretinovú väčšinu, tak bude rozhodovať o ďalších dvoch členoch bankovej rady a aj o viceguvernérovi.
Nové právne predpisy tiež umožňujú fúziu centrálnej banky s finančným regulátorom. To dáva parlamentu právo odvolať guvernéra.
András Simor je v Orbánovej nemilosti, podľa niektorých informácií si však môže post guvernéra udržať do marca 2013, teda do ukončenia svojho mandátu.
Forint včera v reakcii na schválený zákon klesol z najsilnejších hodnôt počas dňa okolo 309 forintov za euro až nad 315 forintov.
Odlišné pohľady
Orbán obhajuje prijatý zákon tým, že vyhoveli 13 z 15 pripomienok Európskej centrálnej banky.
Maďarská centrálna banka však vo svojom stanovisku vyjadrila obavy, že zmeny, ktoré prešli, umožnia vláde ovplyvňovať jej rozhodnutia.
Maďarsko, ktoré má od ratingových agentúr Moody's a Standard & Poor's rating v špekulatívnom pásme a s negatívnym výhľadom, sa zrejme nezaobíde bez ďalšej zahraničnej pomoci.
Misia Medzinárodného menového fondu (MMF) a tiež zástupcovia Európskej komisie odišli na protest proti zámerom Orbánovej vlády v decembri z Budapešti.
Listy pre premiéra
Prvý člen delegácie MMF Christoph Rosenberg naznačil, že sa do krajiny už nemusia vrátiť. Návrat podmienil aj tým, že neprejde zákon o centrálnej banke.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso poslal tento týždeň Orbánovi ďalší list. Do médií z neho preniklo toľko, že dôkladne analyzujú, čo sa deje v Maďarsku.
Pred Vianocami vyjadrila v liste poslanom Orbánovi obavy aj ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová.
Nepozdáva sa jej mediálny zákon ani zmeny v justícii. Tiež to, že známemu opozičnému rádiu Klubrádio nepredlžili licenciu na frekvencie.