LONDÝN. Hlavnou príčinou je európska dlhová kríza, ktorá spôsobila turbulencie na finančných trhoch a spomaľuje svetovú ekonomiku.
Kapitalizácia globálneho akciového trhu podľa údajov agentúry Bloomberg tento rok klesla o 12,1 % na 45,7 bilióna USD a euro najviac oslabilo spomedzi hlavných svetových mien.
Spoločná európska mena začala v dôsledku dlhovej krízy výraznejšie strácať až na konci roka. Počas roka 2011 bola odolnejšia, než mnohí očakávali, čo narobilo problémy hedžovým fondom, ktoré vsádzali na prudší pokles eura. V piatok (30. 12.) však euro oslabilo na 10-ročné minimum voči japonskému jenu a jeho kurz voči doláru bol v blízkosti jednoročného minima.
Investori boli na začiatku roka optimistickejší, ale s postupom roka ich náladu zhoršili problémy spôsobené vysokou zadlženosťou západných ekonomík, uviedol šéf divízie Morgan Stanley pre správu aktív Navtej Nandra.
Americký index S&P 500 tento rok stagnoval a kľúčový americký index Dow Jones si dokonca pripísal 5,5 %. Avšak britský FTSE 100 tento rok oslabil o 5,5 % a paneurópsky index Eurofirst 300 sa prepadol o 11 %, pričom najviac klesli francúzske a talianske akcie. Index MSCI Emerging Markets stratil tento rok pätinu svojej hodnoty, a to aj napriek rýchlemu rastu v Číne a na ďalších rozvíjajúcich sa trhoch.
Zlý rok majú za sebou predovšetkým ázijské akciové trhy. Kľúčový japonský index Nikkei stratil v roku 2011 až 17,3 %, hongkonský Hang Seng 20 % a čínsky Shanghai Composite 22 %.
Aktívam, považovaným za relatívne bezpečné investičné prístavy v časoch turbulencií, sa darilo lepšie. Výnosy britských dlhopisov, ktoré boli v roku 2011 najvýkonnejšími spomedzi najdôležitejších vládnych bondov, klesli v piatok na rekordné minimum. Britské dlhopisy v roku 2011 vyniesli 17 %, americké vládne dlhopisy 9,8 % a nemecké 10 %.
Aj napriek snahám politikov o riešenie dlhovej krízy v eurozóne analytici a bankári očakávajú, že začiatok roka 2012 bude zložitý. Jedným z najväčších testov budú dlhy vlád a bánk splatné v 1. kvartáli 2012, ktorých hodnota je niekoľko stoviek miliárd eur.
Ani séria summitov lídrov Európskej únie (EÚ) a eurozóny zatiaľ nedokázala obnoviť dôveru investorov a úročenie dlhopisov okrajových štátov eurozóny zostáva v blízkosti rekordných maxím.
Vlády krajín eurozóny musia v prvom štvrťroku 2012 splatiť dlhy v hodnote viac než 457 miliárd eur, informovala Citigroup. Taliansko z toho musí splatiť takmer 113 miliárd eur, pričom jeho náklady na trhové financovanie sú stále vysoké.
"Trhy by boli najradšej, keby sa to rýchlo vyriešilo, ale riešenie všetkých týchto problémov bude nejaký čas trvať," uviedol analytik HSBC Asset Management Philip Poole. "Výnosy dlhopisov zostanú vysoké, pokiaľ nebude jasné, aká hlboká bude recesia eurozóny a nepokročí sa v realizácii úsporných balíkov."
Z americkej ekonomiky prichádzajú signály oživenia a väčšina rozvíjajúcich sa trhov stále rastie relatívne vysokým tempom. Niektorí investori sa však obávajú, že čínsku ekonomiku čaká v roku 2012 tvrdé pristátie, čo predstavuje riziko pre krehké globálne hospodárstvo.
Informoval o tom britský denník Financial Times.
(1 EUR = 1,2939 USD)