Slovensko má priveľký počet štátnych sviatkov. Aspoň tak to hovorí ministerstvo financií. Redukovať z vlastnej iniciatívy sa ich však nechystá. Niektorí poslanci navrhujú, aby sa dva sviatky vymenili.
Tento rok sa môžeme tešiť okrem víkendov až na 11 voľných dní počas roka. Z 15 sviatkov padnú len štyri na víkend a to Nový rok, 1. a 15. september a 17. november.
Vlani pripadlo až päť sviatkov na víkendový deň.
Slovensko má z krajín V4 najviac štátnych sviatkov, ktoré sú dňami pracovného pokoja. Hoci štátnych sviatkov je len päť, ďalších 10 sviatkov je tiež zo zákona nariadené voľno. V Česku majú podobných sviatkov 13, v Poľsku 11, v Maďarsku len 10. V Maďarsku a v Česku napríklad nemajú voľno na Veľkonočný piatok.
Rovnaký počet štátnych sviatkov ako my majú Rakúšania.
Pridrahé pre štátnu kasu
Voľno detí v škole
Prázdniny budú v roku 2012 v týchto termínoch
Vianočné 23. 12. 2011 – 5. 1. 2012 Polročné 3. februára 2012 Jarné – Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj 20. februára až 24. februára 2012 – Košický a Prešovský kraj 27. februára až 2. marca 2012 – Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj 5. marca až 9. marca 2012Veľkonočné 5. apríla až 10. apríla 2012 Letné 2. júla až 31. augusta 2012 Jesenné 31. októbra až 2. novembra 2012 Vianočné 21. decembra 2012 až 7. januára 2013
Pozn.: Do niektorých prázdnin nie sú zahrnuté víkendy či štátne sviatky.
Zdroj: ministerstvo školstva
Koľko presne stojí rozpočet jeden deň štátneho sviatku sa podľa ministerstva financií nedá jednoznačne vypočítať.
„Podľa odhadu ministerstva však výpadok na hrubom domácom produkte v dôsledku jedného štátneho sviatku v roku 2011 dosiahol 190 až 260 miliónov eur,“ hovorí Zuzana Bruteničová z tlačového odboru rezortu financií.
Ak by sa zrušili dva štátne sviatky, prinieslo by to minulý rok dodatočných 387 až 525 miliónov eur k HDP.
„Z hľadiska jedného roka ide o relatívne marginálne číslo, avšak na dlhodobom horizonte súhrnná strata v dôsledku vyššieho počtu štátnych sviatkov môže pôsobiť negatívne na konkurencieschopnosť Slovenska,“ vysvetľuje Bruteničová.
Ktoré štátne sviatky konkrétne by sa mohli zrušiť, ministerstvo financií neanalyzuje, keďže to podľa Bruteničovej nespadá do jeho kompetencie.
Návrhy na zmeny
V parlamente sú momentálne dva návrhy na zmenu zákona o štátnych sviatkoch.
Jeden podali poslanci za SDKÚ a jeden za OKS. Ide vlastne o identický návrh. Poslanci chcú zaviesť jeden štátny sviatok navyše, a to 28. október, deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu. Ak by však s tým aj ostatní poslanci súhlasili, neznamenalo by to, že by sme mali o jeden deň voľna navyše. Poslanci totiž zároveň navrhujú, aby 1. september, teda Deň ústavy Slovenskej republiky, mal iný charakter – tento deň by mal byť len pamätným dňom, ktorý nezakladá nárok na voľný deň.
Podľa spoluautora návrhu Ivana Štefanca (SDKÚ) sa tento návrh pravdepodobne už nestihne prerokovať v tomto volebnom období. V prípade, že sa dostane do parlamentu aj po budúcoročných voľbách, však chce návrh opäť predložiť na rokovanie. „Považujem 28. október za podstatnejší deň ako 1. september,“ hovorí Štefanec.
Zákon o štátnych sviatkoch sa menil aj tento rok v apríli.
Prvého mája okrem toho, že oslavujeme sviatok práce, pripomíname si aj, že sme v tento deň v roku 2004 vstúpili do Európskej únie.
Pokusov o zmenu štátnych sviatkov bolo aj v minulosti niekoľko. Pôvodne Slováci nemali voľno 8. mája, čo sa zmenilo v roku 1996. Nežnú revolúciu si pripomíname voľnom iba desať rokov.
Odpočinok sa dá poprehadzovať podľa potreby, treba sa však dohodnúť so zamestnávateľom
V prípade, že štátny sviatok pripadne na deň v strede pracovného týždňa, môžete si ho prehodiť. Víkend si môžete predĺžiť dovolenkou a náhradným voľnom.
1. Dovolenka, náhradné, neplatené voľno
Ako nakombinovať predĺžený víkend
Dlhší oddych aj bez dovolenky
Vianoce - 22. 12. – 26. 12. Päť dní voľna bez potreby čerpania dovolenky. S dvomi dňami dovolenky 27. 12 a 28. 12 môžete získať spolu s víkendmi až deväť dní voľna. Veľká noc - 6. 4. – 9. 4. Spolu s víkendom a štátnymi sviatkami získate tradične štyri dni voľna. Traja králi – 6. 1. – 8. 1. Spolu s víkendom získate tri dni voľna.
Dovolenka na dlhšie voľno
Májové sviatky, sviatok Cyrila a Metoda, Všetkých svätých – ak si pri týchto štátnych sviatkoch zoberiete deň dovolenky alebo náhradného voľna, získate štyri dni voľna.
Výročie SNP
Pri dvoch dňoch dovolenky alebo náhradného voľna získate päť dní voľna.
(rag)
Štátne sviatky šetria ročne niekoľko dní dovolenky. Mnohí si ju totiž plánujú na týždeň, na ktorý pripadne jeden, v ojedinelých prípadoch aj dva dni voľna.
Ak má niekto odpracované nadčasy, môže sa dohodnúť so zamestnávateľom, že si vezme náhradné voľno za nadčasy deň okolo štátneho sviatku. Tak aby spojením štátneho sviatku, dňa dovolenky a víkendu mu vzniklo súvislé voľno.
Ďalším riešením je možnosť čerpať si neplatené voľno. V tomto prípade si však treba uvedomiť, že počas neplateného voľna má zamestnanec prerušené sociálne poistenie a zmestnávateľ zaňho neplatí odvody.
To, či zamestnávateľ bude súhlasiť s čerpaním voľna akoukoľvek formou práve v deň pred štátnym sviatkom alebo po štátnom sviatku, je však iba na ňom. „Zamestnávateľ nie je automaticky povinný vyhovieť zamestnancovej žiadosti o čerpanie náhradného voľna v určitý konkrétny deň,“ vysvetľuje právnička Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt.
Ak totiž dohoda o čerpaní náhradného voľna neobsahuje aj konkrétny termín voľna, je vecou zamestnávateľa, na kedy určí toto voľno.
Jediné zákonné obmedzenie je v tom, že zamestnávateľ musí zamestnancovi umožniť čerpanie náhradného voľna do dvanástich mesiacov po výkone práce nadčas.
Inak mu bude musieť doplatiť príslušné mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas.
To isté platí o dovolenke a o neplatenom voľne.
2. Výmena sviatku za prácu a naopak
Predĺžený víkend získate
vďaka dovolenke, náhradným voľnom za nadčasy alebo za prácu vo sviatok, neplateným voľnom.
Ak štátny sviatok pripadne na stred týždňa, môžete sa so zamestnávateľom dohodnúť na tom, že cez štátny sviatok budete pracovať a voľno si vyberiete v piatok alebo v pondelok.
„V iných ako zákonom stanovených prípadoch by zamestnanec síce prácu počas sviatku vykonávať nemal, ak by sa však so zamestnávateľom dohodol, mohol by si sviatok odpracovať a čerpať si za takúto prácu náhradné voľno,“ vysvetľuje právnička Babiaková.
Zároveň však upozorňuje, že to, či zamestnanec môže spraviť takúto výmenu, závisí jedine od vzájomnej dohody so zamestnávateľom.
„Ak zamestnanec za prácu vo sviatok čerpá náhradné voľno, nemá v takom prípade nárok na žiadne mzdové zvýhodnenie,“ dodáva Babiaková.
Cez sviatok sa zarába lepšie
Zamestnávateľ nemôže od vás požadovať prácu cez sviatok „zadarmo“.
Podľa Zákonníka práce za prácu vo sviatok patrí zamestnancovi okrem dohodnutej mzdy aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50 percent jeho priemerného zárobku. Na toto zvýhodnenie má zamestnanec nárok aj vtedy, ak štátny sviatok pripadne aj na sobotu či nedeľu.V prípade, že musíte pracovať počas štátneho sviatku, máte nárok na dva druhy odškodnenia. Buď si vezmete náhradné voľno, alebo vám zamestnávateľ preplatí túto prácu.
Ak je čas práce vo sviatok zároveň nadčasom, má zamestnanec nárok aj na mzdové zvýhodnenie vo výške 25 percent priemerného zárobku. Pri rizikových prácach môžu zamestnanci dostať ďalších 35 percent. Dohromady teda môže zamestnanec za prácu vo sviatok zarobiť popri svojej mzde ešte 75 až 85 percent priemerného zárobku ako mzdové zvýhodnenie.
Kedy nemáte nárok na oddych
Počas štátneho sviatku či počas zákonom stanoveného dňa pracovného pokoja môže zamestnávateľ nariadiť zamestnancom prácu len v prípade:
práce pri strážení objektov a práce v nepretržitej prevádzke,
naliehavej opravárenskej práce,
nakladacích a vykladacích prác,
inventúrnej a uzávierkovej práce,
nepretržitej prevádzky za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
práce nevyhnutnej vzhľadom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
kŕmenia a ošetrovania hospodárskych zvierat,
naliehavej práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.
V dňoch 1. 1., vo Veľkonočnú nedeľu, 24. 12. po 12.00 h. a 25. 12 nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.
Zdroj: Zákonník práce