BRATISLAVA. Maďarská vláda sa chce čo najrýchlejšie dohodnúť s Medzinárodným menovým fondom na záložnom úvere. Vyhlásil to premiér Viktor Orbán v piatok po stretnutí so svojimi ekonomickými ministrami a guvernérom centrálnej banky Andrásom Simorom.
Podľa niektorých zdrojov bolo opätovné začatie rokovaní veľmi blízko.
Maďarsko má problém, lebo investori sa zbavujú maďarskej meny a za jeho vládne dlhopisy si pýtajú stále vyššie úroky. Za euro boli vo štvrtok ochotní platiť až 324 forintov, doteraz najvyššiu cenu.
Maďarsko si na rok nepožičalo až toľko, čo chcelo, a navyše za pôžičku zaplatilo takmer 10 percent. V decembrovej aukcii dosiahol priemerný úrok podľa Bloombergu 7,91 percenta.
Úročenie 10–ročných maďarských dlhopisov sa vo štvrtok dostalo na sekundárnom trhu už nad 11 percent.
To všetko pre obavy, že sa vláda s MMF nedohodne. Zástupcovia fondu odišli pred Vianocami z Budapešti na protest proti zákonu, ktorý siahol na nezávislosť maďarskej centrálnej banky. Orbán v piatok povedal, že centrálna banka a aj Simor majú podporu vlády.
Nižší rating od Fitch
Navyše v piatok agentúra Fitch poslala rating Maďarska do špekulatívneho pásma a ponechala mu negatívny výhľad.
Zdôvodnila to „neortodoxnou“ politikou Maďarska, ktorá podkopáva dôveru investorov a zlými ekonomickými vyhliadkami. Maďarsko má rating v špekulatívnom pásme aj od S&P a Moody's.
Po zmierlivých maďarských výrokoch sa forint postupne zhodnotil na piatkových 316 forintov za euro. Úročenie 10-ročných bondov kleslo k desiatim percentám.
„Nevidím žiadnu alternatívu a dávam Maďarsku malú šancu, že sa s fondom nedohodne,“ hovorí analytik maďarskej Raiffeisen Bank Adam Keszeg.
Druhý balík pomoci od MMF však podľa analytikov nebude stačiť a centrálna banka by mala razantne zvýšiť svoje sadzby. Naposledy tak urobila v decembri, keď základný úrok dvihla o pol percentuálneho bodu na sedem percent. Na takej úrovni bol počas krízy v roku 2009.
Problémy pre ostatných
Maďarskí občania už začali podľa tamojších médií vymieňať forinty najmä za eurá a doláre, ale aj franky či nórske koruny. Na svoje si prídu najmä veksláci, ktorým podľa denníka Népszabadság stúpajú tržby.
Pod tlakom pre problémy eurozóny je však aj česká koruna a poľský zlotý. Francúzska banka Société Genérale podľa portálu patria.cz odhaduje, že napríklad česká koruna sa oslabí až na 27 korún za euro. V piatok euro stálo 25,9 českej koruny.