Agentúrne texty sme o 19:00 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy prekvapil vyhlásením, že Francúzsko zavedie spornú daň z finančných transakcií už v tomto roku bez ohľadu na to, či sa pripoja aj ďalšie štáty.
„Fakt, že finančné transakcie sú jediné, ktoré sú oslobodené od daní, je neakceptovateľný,“ povedal Sarkozy, ktorý je pod tlakom blížiacich sa prezidentských volieb.
Nová daň
Návrh Bruselu
- Sadzbou 0,1 percenta sa má zdaniť výmena akcií a dlhopisov medzi finančnými inštitúciami. Aspoň jedna z nich však musí mať sídlo v EÚ.
- Sadzbou 0,01 percenta sa majú zdaňovať aj obchody s derivátmi, ich cena sa odvodzuje napríklad od výmenného kurzu či akcie
Zavedenie novej dane nepodporuje organizácia Paris Europlace, ktorá združuje všetky veľké francúzske banky. Tvrdí, že ak sa daň bude uplatňovať len vo Francúzsku, znevýhodní to domácu ekonomiku.
Zdaniť obchody s akciami, dlhopismi či finančnými derivátmi chce síce aj Nemecko, ale naraz vo všetkých krajinách Európskej únie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa má dnes stretnúť so Sarkozym v Berlíne.
„Pred 15 rokmi sa takáto daň považovala za ľavicový postoj.
Teraz ju obhajujú dvaja pravicoví konzervatívni lídri v Európe. Je zaujímavé, ako kríza posúva dnešnú situáciu,“ podotkol francúzsky politológ Jacques Rupnik.
Briti novú daň nechcú
Práve tým, že finančný sektor má výrazný podiel na vzniku svetovej krízy, vysvetlila svoj návrh dane Európska komisia. Počíta, že ak by sa táto daň zaviedla v celej Európskej únii od roku 2014, do jej rozpočtu by priniesla ročne 57 miliárd eur.
So zavedením tejto dane však nesúhlasí Londýn, ktorý je hlavným finančným centrom Európy. Británia tvrdí, že to povedie k presunu obchodníkov z Londýna do daňových rajov.
Podobnú skúsenosť už má Švédsko, ktoré takzvanú Tobinovu daň zaviedlo v roku 1984. Po odchode viacerých hráčov z krajiny ju v roku 1991 zrušilo.
Náš postoj je zdržanlivý
Britský premiér David Cameron v nedeľu pre BBC povedal, že ak sa takáto daň nebude uplatňovať globálne, tak Británia do toho nepôjde. „Myšlienka novej európskej dane, ak sa neuplatní aj inde, nie je podľa mňa rozumná a preto to zablokujem,“ dodal.
So zdanením finančných transakcií nesúhlasí ani Česko. Postoj Slovenska je skôr zdržanlivý. Ministerstvo financií tvrdí, že jednostranné zavedenie dane bez globálnej koordinácie sa môže minúť účinku.