Bratislava 4. augusta (TASR) - Slovenské združenie nájomcov hotelov, rekreačných zariadení a objektov mládeže nesúhlasí s postupom a. s. Hotely mládeže Slovenska (HMS), ktorá v dennej tlači vyhlásila ponukové konanie na odpredaj štyroch hotelov Junior v jej vlastníctve.
Hovorca združenia Ľudovít Gálka záujemcov o kúpu hotelov s touto obchodnou značkou upozorňuje, že "Junior hotely sú prenajaté platnými nájomnými zmluvami na 30 rokov, ktoré neboli súdom ani dohodou zrušené." Pripomína, že všetok inventár je majetkom nájomcov, ktorí si ho v prípade núteného vypratania objektu zoberú so sebou, respektíve uplatnia náhradu za vložené investície.
HMS 24. júla v druhom kole ponúkla na predaj hotely Junior -Jasná, Horný Smokovec a Krpáčovo. Stalo sa tak potom, ako v prvom kole predala zo štyroch ponúkaných iba jeden, a to hotel Junior Rysy (Štrba) za 35 miliónov Sk bližšie nešpecifikovanej cestovnej kancelárii v Košiciach. Informoval o tom vtedy Rajmond Hatala z HMS. Kým v prvom kole figuroval na odpredaj aj hotel Junior v Bratislave, v poslednom inzeráte sa už neobjavil a nahradil ho Junior Jasná.
Vyhlasovateľ do prvého kola súťaže zaradil predaj hotela Junior v Bratislave aj napriek tomu, že Krajský súd (KS) v Bratislave eviduje spor medzi spoločnosťou ERPA (navrhovateľ), ktorá má hotel v prenájme a na jeho rozvoj doteraz investovala 30 miliónov Sk, a HMS. Predmetom sporu podľa Jany Baricovej z KS je neplatnosť nájomnej zmluvy, R. Hatala však tvrdí, že ERPA žaluje HMS "vo veci technického zhodnotenia za 22 miliónov Sk", ktoré si nárokuje žalobca.
"Hotel Junior v Bratislave nemal byť zaradený do zoznamu odpredávaných hotelov," povedala J. Baricová. Odôvodnila to tým, že ERPA ako prenajímateľ hotela podala ešte v marci tohto roka voči HMS žalobu o neplatnosť nájomnej zmluvy a KS v máji potvrdil vydanie predbežného opatrenia na spomínaný hotel až do vyriešenia zmluvných vzťahov, maximálne do 21. januára 2006. Tento, iba jeden z viacerých právoplatných predbežných opatrení v kauze Junior hotelov potvrdil riaditeľ hotela Junior v Bratislave a konateľ ERPA Ľuboš Vašut.
Vzhľadom na to, že v kauze je viacero súdnych sporov, týkajúcich sa uvoľnenia priestorov, "predaj" hotelov Junior, zdôrazňuje Ľ. Gálka, je zavádzaním ďalších investorov a jeho pokračovaním budú ďalšie súdne spory. Navyše, Ústavný súd SR už vyslovil nesúlad časti novely zákona o Fonde detí a mládeže s Ústavou SR. Predávajúci sa však napriek tomu o tento protiústavný zákon opierajú.
Vo vlastníctve HMS bolo pôvodne päť hotelov Junior a chata Björnson.
* ku zll