Agentúrnu správu sme o 19:57 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Plyn, ktorý od minulého roka zdražovali domácnostiam až trikrát, a to o vyše 17 percent, by tentoraz mohol zlacnieť.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa totiž dohodol s ruským Gazpromom na zmenách v 20ročnom kontrakte na dodávky plynu, ktorý firmy uzatvorili v roku 2008.
„Nová úprava zmluvného vzťahu reviduje nákupnú cenu plynu tak, aby do väčšej miery odrážala aktuálny vývoj trhových cien plynu,“ skonštatoval Peter Bednár z SPP. Podrobnosti o dohode SPP odmietol zverejniť.
Vlani stálo tisíc kubických metrov plynu od Gazpromu údajne asi 305 eur. Zmena oproti status quo vyjednaná s Gazpromom je však „významná“, povedal pre Reuters zdroj z prostredia talianskej plynárenskej firmy Wingas. Tá tiež upravovala zmluvu s Gazpromom.
SPP z faktúr nezľaví
Keď sme sa pýtali, či a kedy by si zmeny na faktúrach mohli všimnúť domácnosti, Bednár z SPP povedal:
Ceny plynu
Plyn u nás zdražoval za približne posledný rok trikrát:
- od januára 2011 o 4,47 %,
- v júli o 6,92 %
- v januári 2012 o 5,53 %.
„Dodatok nevytvára dôvod na úpravu cien pre domácnosti, pretože nerieši, ale iba zmierňuje stratu, ktorú SPP dosahuje v tomto segmente vplyvom zle nastavenej regulácie.“
SPP totiž tvrdí, že na domácnostiach mu vznikli straty v hodnote desiatok miliónov eur. Spormi v sa už zaoberá aj súd.
Analytik Energetického inštitútu Peter Marčan sa však domnieva, že ceny plynu pre domácnosti môže zmena kontraktu ovplyvniť.
„Teoreticky by ceny mohli ísť dolu,“ hovorí Marčan. Dodatok totiž môže znamenať napríklad aj to, že cena plynu od Gazpromu bude výrazne zohľadňovať ceny na takzvaných spotových trhoch s plynom.
Tam sú teraz ceny nižšie než v dlhodobých kontraktoch na dodávku plynu. Tlačí ich nadol nízky dopyt po plyne. Ceny plynu v dlhodobom kontrakte sa zasa odvíjajú od cien ropy a vykurovacích olejov, ktoré nahor ťahajú investície do komodít.
Regulátor to preverí
O tom, či a ako sa zmenia ceny pre domácnosti, v konečnom dôsledku rozhodne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
„Zatiaľ nemáme bližšie informácie o zmluve, ale určite sa ňou budeme zaoberať. Ak nový kontrakt ovplyvní vstupné parametre na výpočet ceny plynu výrazným spôsobom, môže tak SPP, ako aj ÚRSO začať cenové konanie,“ povedal hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
Upozornil, že ceny plynu ovplyvňujú aj iné faktory ako len jeho samotný nákup. SPP plyn z Ruska nakupuje v dolároch a euro sa pritom oslabuje.
Zvedaví na to, ako SPP využije nový kontrakt na trhu, sú aj jeho konkurenti. Tí mu ubrali z pozície najmä vďaka tomu, že plyn kupovali lacnejšie na spotových trhoch. Novú situáciu nechcú komentovať.
„Nemáme žiadne informácie o tejto dohode, ťažko sa teda môžem kvalifikovane vyjadriť. Stále platí, že ponúkame lacnejšiu dodávku plynu než tradičný dodávateľ SPP a v prípade úpravy jeho cenníka situáciu vyhodnotíme a budeme adekvátne reaagovať,“ povedala hovorkyňa ČEZu Eva Nováková.